Každý musí pracovat, aby si vydělal peníze na živobytí. Bohužel se občas objeví nečekané události. Například může onemocnět vaše dítě, nebo jiný příbuzný a vy se o něj musíte starat. Starost o nemocného může být časově náročná a stát se tak snaží lidem v takové tísni pomoci. Slouží k tomu tzv. “ošetřovné”. Kdo na něj má nárok, jak o něj požádat a kolik vám stát vyplatí? Odpovědi na všechny otázky najdete v tomto článku.
Obsah
Co je to ošetřovné?
Státní správa České republiky nabízí svým občanům možnost 6 dávek českého systému nemocenského pojištění.
Ošetřovné je vedle nemocenského, vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, peněžité pomoci mateřství, otcovského a dlouhodobého ošetřovného jednou z těchto dávek.
Kdo má nárok na ošetřovné?
Nejčastějším důvodem k žádosti o ošetřovné je situace, kdy zaměstnaný občan nemůže vykonávat svoji práci z důvodu ošetřování nemocného dítěte mladšího 10 let.
Také může o ošetřovné žádat v případě, že dítěti tohoto věku byla nařízena karanténa nebo školské či dětské zařízení, které navštěvuje, bylo uzavřeno například z důvodu havárie nebo jiné nepředvídatelné události.
Dále pak může o ošetřovné žádat v případě, že pečuje o jinou nemocnou osobu, jejíž fyzický stav vyžaduje ošetřování jinou osobou.
Jaké jsou podmínky nároku?
S každou žádostí o dávky přicházejí i podmínky, které je třeba pro získání finanční podpory splnit. Ošetřovné není výjimkou. Žadatel musí být nemocensky pojištěn (účasten nemocenského pojištění). Tato účast zpravidla začíná nástupem do práce a končí ukončením práce.
Další podmínkou je, že ošetřovaná osoba žije se žadatelem v jedné domácnosti. Tato podmínka ovšem platí pouze v případě ošetřování dětí – pro příbuzné v přímé linii, manžela/manželku, registrovaného partnera, sourozence a rodiče žadatele. Také je třeba doložit Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče), které zpravidla vystavuje ošetřující lékař nemocného.
Jak o ošetřovné zažádat?
K žádosti o ošetřovné potřebujete výše zmíněné Rozhodnutí o potřebě ošetřování vystavené ošetřujícím lékařem. Toto rozhodnutí předáte neprodleně svému zaměstnavateli, který podklady pro výplatu dávky zašle na příslušné pracoviště OSSZ. Tímto máte vyřešeno v případě nemocného dítěte/příbuzného.
Žádáte-li ovšem o ošetřovné z důvodu uzavření školy vaší ratolesti apod., musíte uplatnit Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy). To vám vydá škola, případně jiné zařízení, které dítě navštěvuje, a to zpravidla do 2 kalendářních dnů od události. Mějte na paměti, že v tomto případě musíte doplnit část B, než tiskopis předáte svému zaměstnavateli. Postup je pak stejný jako v předchozím případě.
Kdy mi bude ošetřovné vyplaceno?
Dávku vyplácí po rozhodném období příslušné OSSZ (podle sídla zaměstnavatele nebo účtárny). Částka je vám zaslána nejpozději do jednoho měsíce následujícího po dni, v němž byly úřadu doručeny podklady, které byly řádně vyplněny.
Vybrat si můžete z možnosti výplaty na váš bankovní účet, nebo si peníze můžete nechat zaslat poštou v hotovosti – ale pozor! V tomto případě hradíte náklady za doručení. Do zahraničí je ošetřovné hrazeno pouze převodem na účet příjemce u peněžního ústavu.
Způsob vyplácení dávky lze změnit, ovšem musíte podat „Žádost o změnu způsobu výplaty dávky nemocenského pojištění /vyjma nemocenského“.
Jaká je výše ošetřovného?
Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že výše ošetřovného v roce 2024 se počítá od prvního kalendářního dne a závisí na denním vyměřovacím základu – zjednodušeně jde o váš denní finanční příjem.
Denní vyměřovací základ se počítá zpravidla za dané rozhodné období – obvykle 12 kalendářních měsíců před měsícem vzniku události/nemoci. Příjmy se sečtou, vydělí se počtem kalendářních dnů a získaná částka tvoří denní vyměřovací základ.
Jak dlouho mohu pobírat ošetřovné?
To záleží na tom, zda jste samoživitel, či nikoli.
V případě, že žadatel není samoživitel nebo samoživitelka, je mu ošetřovné poskytováno po 9 kalendářních dnů.
V případě samoživitelů je poskytováno po dobu 16 dní – pouze v případě, že se starají o dítě mladší 16 let, které ještě neukončilo povinnou školní docházku.
Zdroje: ČSSZ – Ošetřovné, ePortál ČSSZ – XXRPO, MPSV – Kalkulačka pro výpočet dávek, ePortál ČSSZ – ZOPPD, ePortál ČSSZ – ZZVDNP
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.