V kraji blanických rytířů

V kraji blanických rytířů

Kdo by neznal pověst o Blanických rytířích spících pod tajuplnou horou Blaník. Mají přijít zachránit naši vlast až jí bude nejhůř vedeni patronem České země svatým Václavem. Tato mystická hora je zmiňována v mnoha literárních a uměleckých dílech, legendu ztvárnil Alois Jirásek ve starých pověstech českých, Josef Kajetán Tyl nebo i Karel Jaromír Erben. Neunikla ani pozornosti satirických Cimrmanů nebo naopak váženému skladateli Bedřichu Smetanovi. Z hory byl také vylomen jeden ze základních kamenů Národního divadla. Území kolem magického vrchu bylo v roce 1981 vyhlášeno chráněným územím.

CHKO Blaník je nejmenším chráněným územím u nás a je také unikátní díky harmonicky osídlené krajině a málo narušené přírodě. V blízkých i vzdálenějších vesničkách se lidové chalupy, statky, zámečky a kapličky skvěle doplňují se zemědělskou přírodou, střídajícími se lesy, loukami a rybníčky. Celý kraj si zachovává svou tajemnou a pohádkovou povahu, kterou dokresluje všudypřítomný výhled na magickou horu.

Krásné pohledy na okolní přírodu s vévodící horou se nabízejí z rozhledny Kovářka nacházející se v obci Moraveč, která správně patří pod Slapsko. Kamennou rozhlednu navrhl a postavil místní kovář, a kromě pohledu na vrch Velký Blaník, tvrze a zámky v okolí nabízí i malé kovářské muzeum na nádvoří. Pod obec Slapy také patří dva malebné rybníčky a několik malých vesniček. Prochází tudy modrá turistická stezka, která se napojuje na cyklistickou trasu vedoucí až k nepříliš vzdálenému Blaníku. Pokud budete sledovat tyto stezky potkáte mnoho zajímavostí, tvrze, hradní věže i malá vesnická muzea. A to vše v kulisách krásné přírody Vlašimské pahorkatiny.