V zimě krmí ptáčky, na jaře čistí studánky

V zimě krmí ptáčky, na jaře čistí studánky

Rodiče dětí z Prahy 4, a zejména z Kunratic, jistě osloví školní výchovný program Mateřské školy Kunratice pod názvem „Zelená školka“. Jeho smyslem je vysvětlit dětem, že vše vychází z přírody. A aby byl život všech lidí příjemný a zdravý, je třeba si přírodu bedlivě chránit. Děti jsou vedeny k ekologii nenásilnou formou, v zimě krmí ptáčky, na jaře čistí a „otvírají“ studánky, na podzim chodí pozorovat stromy, jejichž listí se zabarvuje a postupně opadává. Už v útlém věku tak mají celý rok před očima věčný koloběh přírody s jejími proměnami a projevy. Další informace si doplní při pravidelných školkách v přírodě. Vzdělávají se také kulturně, do školky jsou zvány profesionální divadelní soubory, na další představení a akce děti docházejí. Učitelky s dětmi chystají oslavy různých svátků, důraz je kladen zejména na ty, které upevňují rodinné tradice.

Školka vznikla v roce 1980, tehdy ji však navštěvovalo mnohem méně dětí než dnes. Postupně se její prostory rozšiřovaly a také rekonstruovaly. V současné době je ve dvou budovách v Předškolní ulici, má kapacitu 224 dětí. Rodiče mohou přihlašovat svoje ratolesti už od věku tří let, podmínkou jejich umístění do předškolního zařízení je jejich základní samostatnost a schopnost být v dětském kolektivu.

Brány školky se otvírají denně v půl sedmé ráno, rodiče by si děti měly vyzvednout nejpozději do pěti hodin odpoledne. Do osmi tříd jsou děti umisťovány většinou podle věku, aby dobře vycházely se svými novými kamarády. Když je hezky, snaží se učitelky s dětmi chodit co nejvíce ven, na zahradu, kde jsou různé prolézačky a pískoviště, a také do nedalekého lesoparku. Ani chladné a deštivé počasí děti nemusí odradit od jejich aktivit, třídy jsou vybavené novým nábytkem, mohou si hrát nebo užívat různé učební pomůcky.

Pět kuchařek dbá na to, aby dětem ve školce chutnaly obědy, přesnídávky i svačinky, a také nápoje, jako ovocné čaje a šťávy plné vitamínů. Paní školnice a uklízečky se zase starají o čistotu prostředí, ve kterém děti tráví svůj čas, a v případě potřeby pomáhají těm nejmenším s převlékáním.

Příjemné je i umístění školky a její výborná dostupnost s různých koutů Prahy 4 autobusy č. 193, 165 a 203.