V kraji vína a meruněk

V kraji vína a meruněk

Velké Pavlovice jsou v širokém okolí známé především díky své vinařské tradici. Toto město však ukrývá ještě jeden přírodní poklad a tím jsou práv nekonečné sady meruněk. Koho by pohled na slunce zapadající za vinohradem a sad rozkvetlých meruněk, natož potom jejich plody nepotěšily. Pokud byste uprostřed této nádhery hledali ubytování ve Velkých Pavlovicích, pak můžete zvolit lehce netradiční variantu, kterou je ekocentrum Trkmanka. Dokonce svým známým můžete tvrdit, že jste si našli ubytování na zámku.

Ekocentrum Trkmanka vzniklo rekonstrukcí bývalého Zámečku, původně renesanční tvrze, o níž první zmínky pocházejí již ze 14. století. Mimo krás samotného města a jeho chutných plodů v okolí najdete nespočet skvostů Jižní Moravy. Nebudete to mít daleko na výlety do CHKO Pálavy a do skvostného UNESCO Lednicko-valtického areálu. Ubytovat se v ekocentru může opravdu kdokoliv, budova je přizpůsobena lidem s handicapem, ale také seniorům, cyklistům nebo rodinám s dětmi. Kromě pohodlných apartmánů a cihlárny tu najdete také školící místnosti k pořádání přednášek nebo výuce. Ekocentrum je samozřejmě také oblíbeným místem pro školy v přírodě. Součástí je také sokolovna a naučná enviromentální zahrada. Ve dvorním křídle budovy je také celoročně přístupná výstava Velkopavlovická meruňka pojednávající o místním pokladu.

Vzdělávací programy poskytované ekocentrem jsou nastavené tak, aby co nejvíce využívaly místního přírodního bohatství a technologického zázemí Zámečku. Aktivity pro děti jsou především praktické a tvořivé hry doplněné výkladem, které upevňují vztah k přírodě a rozvíjejí předměty prvouka, přírodověda a vlastivěda. Mimo to ekocentrum poskytuje poradenskou činnost, která vychází í z místních tradic a upozorňuje na ekologické problémy a výzvy regionu. Ekocentrum je tady tedy pro všechny skupiny i věkové kategorie a nikdy není pozdě naučit se něco nového o světě kolem nás a prakticky poznávat všechny jeho krásy.