Školka a škola s přátelskou atmosférou

Školka a škola s přátelskou atmosférou

Vstup dítěte do mateřské školky je krokem do velkého neznámého. Podobné situace, jaké před vstupem do mateřské školky dítě čelí poprvé, ho budou v životě později potkávat poměrně často. Jakýkoliv nový kroužek, vstup na základní školu, střední škola, první brigáda, vysoká škola a nakonec pochopitelně jakékoliv zaměstnání. Všechny tyto okamžiky obsahují jednu velkou neznámou. Obavy, co budeme dělat, jací budou lidé, se kterými se budeme setkávat a jestli to vůbec zvládneme. Takové nejistoty nás zkrátka provází celý život a právě vstupem do mateřské školky to všechno začíná. Téměř všechny traumata a strachy v budoucnosti pocházejí z dětství. Proto může „nepovedený“ vstup do MŠ způsobit dítěti zbytečný strach z přijetí do jakéhokoliv jiného kolektivu. Podobně to samozřejmě může fungovat i naopak a to je přesně to, o co se u nás snažíme.

V naší Mateřské školce Hnízdo v Úněticích se snažíme, aby se děti cítily co možná nejlépe. Vytváříme pro děti přátelskou atmosféru a postupně se je snažíme začleňovat do prostředí mateřské školy. Vzhledem k tomu, že dítě v mateřské školce poprvé vstupuje do cizího prostředí, kde zůstává samo bez přítomnosti rodičů, je jeho správné a přirozené začlenění nutnou součástí adaptace. V naší školce si uvědomujeme, že vstupem do mateřské školy se poprvé přeruší doposud pevná vazba matka – dítě, což je výrazným zásahem do psychiky dítěte, ale i jeho rodičů. Spolupráce s rodiči v tomto období je pro nás tedy velice důležitá k tomu, abychom tento zlom společně úspěšně překonali.

Naše Mateřská školka a Základní škola spolu sousedí, což je pro rodiče i děti velkou výhodou. Podobný proces jako při začleňování dítěte do kolektivu ve školce, totiž čeká rodiče i malého školáka znovu v první třídě. Už samotná školní docházka a školní pravidla jsou pro děti něčím naprosto novým, s čím se dosud nesetkaly a seznamování se v dalším zcela novém kolektivu po tom, co si sotva zvykly na kamarády ve školce, může být obtížné. U nás však do školy může dítko nastoupit hned s celým kolektivem, který zná již z Mateřské školky Hnízdo a alespoň částečně si tím vstup do nového prostředí usnadnit.