Přijímačky na vysokou? Žádný problém!

Přijímačky na vysokou? Žádný problém!

Pokud si plánujete podat v příštím školním roce přihlášku na vysokou školu, je tento článek právě pro vás. Jak si vybrat správnou vysokou školu a jak se připravit na přijímačky? Jak zvládnout tohle všechno v kombinaci s maturitou? Není to složité!

Připravovat se s dostatečným předstihem

Pokud nemáte mezi blízkými žádného vysokoškoláka, bude pro vás pravděpodobně svět přijímacího řízení španělská vesnice. Proto je důležité hned v září strávit pár hodin na internetu a pořádně zjistit, co po vás vlastně škola chce. Do kdy musíte poslat přihlášku, zda elektronicky nebo poštou, jestli potřebujete poslat své známky z vysvědčení, jakým způsobem probíhají přijímací zkoušky. Velká část škol požaduje zaslání maturitního vysvědčení hned po maturitě. Je důležité pravidelně sledovat aktuality na webu vaší vysoké školy, zvlášť v období nejdůležitějších deadlinů (datum odeslání přihlášky, datum přijímaček, datum pro odeslání vysvědčení apod.).

Jak si vybrat vysokou školu?

Rozhodnutí, které bezesporu ovlivní jejich budoucí život, nemá spousta studentů dořešené ještě pár dní před posláním přihlášek. Důležité je se z toho nehroutit, každý z nás do určité míry tuší, kterým směrem by se chtěl ubírat. Platí, že nemá cenu se do něčeho nutit ani nechat se někam dotlačit mnohdy zbytečně ambiciózními rodiči. Jste to vy, kdo danou školu musí vystudovat a kdo ví, co je pro něj nejlepší.

Pokud opravdu nevíte, zjistěte si, jaké obory vlastně existují. Některé vás svou rozmanitostí jistě překvapí a mezi slušnou nabídkou českých vysokých škol si jistě vyberete. Pokud ne, ještě můžete zvážit studium v zahraničí. Na univerzitách ve státech Evropské unie máte stejná práva a povinnosti jako místní studenti a nejedna univerzita nabízí obory v angličtině.

Nepodcenit přijímačky

Přijímací zkoušky vás mohou překvapit. Spousta škol dnes již upustila od svých vlastních zkoušek a přijímá uchazeče na základě výsledků testů SCIO. Ty se konají v šesti termínech od prosince do května. Výhoda je, že můžete klidně absolvovat všechny termíny a počítá se vám nejlepší výsledek. Nevýhodou je to, že si je musíte všechny zaplatit zvlášť (nejsou součastí ceny přihlášky na VŠ) a že nejsou zrovna lehké. Pokud potřebujete vysoký percentil (= procento lidí, kteří získali stejný nebo nižší počet bodů než vy), je potřeba se na ně důkladně připravovat nejlépe už od začátku školního roku. A pokud máte peníze, máte to opět jednodušší, SCIO prodává několik svých online i klasických kurzů, testů a učebnic, kde vás naučí řešit úlohy v testu.

Spousta škol má ovšem i nadále svoje vlastní přijímačky, popřípadě nechává SCIO testy pouze jako první kolo. V tom případě je dobré najít na stránkách školy co nejvíce informací o testu, který musíte na danou školu podstoupit a začít se na něj připravovat co nejdříve.

Pokud se rozhodnete pro univerzitu v zahraničí, musíte jednat o to rychleji. Na prestižní školy do Anglie (Oxford, Cambridge) je dokonce uzávěrka přihlášky už v září a i na všechny ostatní je důležité připravovat se s větším předstihem než na české školy.

Učit se, učit se, učit se

Pokud věnujete vašim přijímačkám pár hodin týdně už od září, můžete se dostat prakticky kamkoliv. Na většinu škol to ovšem není nutné a stačí důkladná příprava měsíc předem. V případě, že se hlásíte na prestižnější obory typu právo či medicína, určitě neprohloupíte když si zaplatíte některý z kurzů, které vám pomohou se na danou školu dostat.

V den přijímaček je důležité zachovat klid, vzít si na sebe oblečení, ve kterém se cítíte dobře a uvědomit si, že ti ostatní nejsou o nic chytřejší než vy. Vezměte si s sebou hodně vody a před testem si pusťe libovolnou Mozartovu skladbu, podle výzkumů to pomáhá zvýšit koncentraci a zlepšit aktivitu mozku.

Jak to všechno zkombinovat s maturitou?

Pokud budete maturovat z předmětů, které vám pomohou při přijímačkách, budete mít o dost jednodušší život a pravděpodobnost, že obojí, maturita i přijímačky, dopadnou dobře, je rázem mnohem vyšší. Samozřejmě že se to dá zvládnout i jinak, ale pokud maturujete a připravujete se na přijímačky během jednoho roku, máte vážně hodně učení a za každou úlevu budete vděční.

Na kolik škol se přihlásit?

To je samozřejmě individuální a zavisí na vašem sebevědomí, vědomostech i finančních možnostech. Také je dobré zvážit, jestli chcete na vysokou školu za každou cenu a jestli jste ochotní trávit minimálně rok na oboru, který vás vůbec nezajímá v případě, že se nedostanete, kam jste chtěli. Jediná rada, které byste se v tomhle ohledu měli držet, zní: nespoléhat se, že se dostanete na svoji vysněnou fakultu a podat si více než jednu jedinou přihlášku.

Pokud vaše škola přijímá na základě testů SCIO, můžete na test jít například už v prosinci nebo lednu a zjistit si, s jakým výsledkem brala vaše fakulta posledního uchazeče v loňském roce. Pokud bude vaše skóre vyšší, můžete mít relativní jistotu přijetí v podstatě ještě před podáním přihlášky.

 

Když to shrneme, nejdůležitější je nenechávat nic na poslední chvíli. Obavy, že se nikam nedostane, má i nejchytřejší student daného ročníku, na druhou stranu procento studentů, kteří se nedostanou ani na jednu vysokou školu, je relativně nízké. Takže hlavu vzhůru a přípravy mohou začít!