Němčinu si zdokonalují v Aschheimu

Němčinu si zdokonalují v Aschheimu

Základní škola v lokalitě U Větráku nad rybníkem Olšovec byla v Jedovnicích postavena v padesátých letech minulého století. Důvodem byla nedostačující kapacita stávající školy v městečku. Byla vybudována pro kapacitu 520 žáků, v současné době ji proto navštěvují nejen děti z Jedovnic, ale také obcí Vilémovice, Krasová, Kotvrdovice a Rudice, a dokonce i z Adamova. Již od začátku svého vzniku byla škola zaměřena všeobecně, důraz byla kladen na mimoškolní aktivity a díky tomu byl v roce 1999 založen na půdě školy Školní klub. Pod jeho hlavičkou vznikly různé zájmové kroužky, jako třeba rybářský, modelářský, přírodovědný a řada sportovních aktivit, jako je florbal, aerobik, atletika, volejbal a další. Ti žáci, kteří se chtějí naučit anglicky nad rámec učebních osnov, navštěvují nepovinný kurz angličtiny. Během školního roku se zde pořádají takové aktivity, jako je volba Miss školy, pěvecká soutěž Jedovnická kuňka, v létě příměstský tábor.

Základní škola Jedovnice má velmi přátelské vztahy se základní školou v německém Aschheimu, děti se svými vyučujícími do Německa pravidelně jezdí a zdokonalují se ve znalostech němčiny. Toto partnerství je podporováno Česko-německým fondem budoucnosti i městysem Jedovnice.

Škola je součástí regionálního sdružení CIRSIUM, kde jsou soustředěné školy z obcí Křtiny, Ostrov, Lipovec, Podomí a Sloup. Spolupráce s ostatními školami umožňuje pořádat různé vzdělávací a sportovní aktivity, které jsou určeny jak pro žáky, tak pro zaměstnance. Žáci se tak mohou zúčastnit terénní výuky, plaveckého a lyžařského kurzu, návštěv divadelních představení, besed se spisovateli, zájem je i o dějepisnou exkurzi do Prahy.

O žáky je postaráno také po stránce zdravé výživy, v jídelně si vybírají ze dvou obědových menu, o velké přestávce mohou odebírat školní svačiny. Školní kuchyně pamatuje i na ty děti, které mají nařízenou bezlepkovou dietu, chystá pro ně jídla bez lepku.

Školní družina je ráno v provozu od 6:30 hodin, odpoledne do 16:00 hodin. Odpoledne mezi 14. a 15. hodinou jsou děti venku, mimo školní budovu. Aby se po dobu strávenou čekáním na rodiče nenudily a trávily užitečně svůj volný čas, vychovatelé pro ně chystají různé aktivity, jako je Halloween v družině, Mikulášská párty, vánoční dílna, pálení čarodějnic nebo pyžamová párty.