Mateřská školka jako první velká zkouška

Mateřská školka jako první velká zkouška

I když docházka do mateřské školky je zatím povinná až od pěti let, je jakýmsi nepsaným pravidlem, že děti do školky poprvé nastupují zhruba ve třech letech. Toto období je ve znamení prvního delšího a hlavně pravidelného odloučení dětí od jejich rodičů, což je velkou zkouškou pro obě strany. Maminky poprvé svěří svou ratolest do péče někomu jinému než sobě nebo jejich rodinným příslušníkům či známým.

Nicméně by byla chyba dítě „chránit“ před vstupem do mateřské školky tím, že jej budeme nechávat doma tak dlouho, jak to jen půjde. Čím později si dítě začne zvykat na odloučení od maminek, tím těžší to pro něj bude. Nehledě na to, že ve školce se potom setká s mladšími dětmi, které budou výrazně samostatnější, což by na něj mohlo působit negativně.

Ani opačný extrém není samozřejmě dobrý. Pokud maminka ucítí, že její dítě ještě není na školku zralé a připravené, tak je zbytečné jej trápit a vystavovat stresu. Některým dětem se ve třech letech ještě nemusí chtít úplně mluvit, jsou často nemocné, nebo jsou na rodiče příliš fixované. V takovémto případě by pravidelná docházka do mateřské školky mohla přinést víc škody než užitku. Nejen proto nejsou zákonem stanovené tři roky jako věk nástupu dětí do mateřské školky, i když se průměrný věk kolem třetího roku života opravdu pohybuje. Kolem třech let totiž děti tak nějak přirozeně tíhnou ke kolektivu a vyhledávají své vrstevníky.

Kromě věku dítěte je pochopitelně důležitý taky výběr té správné školky. Ve hře je totiž spousta různých aspektů. Kromě prostředí a vzdálenosti, ve které se školka nachází, je důležitá také finanční stránka. Vybrat si totiž mimo jiné můžeme mezi školkou státní a soukromou. U státní školky zaplatí rodiče maximálně pár set měsíčně, kdežto u soukromých školek se mohou výdaje pohybovat i okolo 8 000 korun za měsíc, a to už si opravdu nemůže dovolit každý. Největší výhodou soukromých školek je bezpochyby malý počet dětí, nicméně děti jsou zde často kvůli nízkému počtu „namíchány“ bez ohledu na věk.

Kromě finanční stránky řeší rodiče také pedagogický směr, který školka nabízí. V dnešní době totiž existuje celá řada vzdělávacích systémů, ze kterých si mohou rodiče vybrat. Rozhodovat se mohou například mezi tanečními školkami, eko školkami, lesními školkami nebo školkami s Walfdorskou či Montessori pedagogikou. I přes to nedá spousta rodičů dopustit na mateřské školky tradičního typu.

Jedním z důležitých aspektů může být pro mnohé rodiče také například venkovní prostředí školky či vlastní jídelna.