Jak na nástavbové studium

Jak na nástavbové studium

Vzdělání vždy bylo a je cestou k úspěchu. Člověk by se nikdy neměl přestat vzdělávat, rozvíjet svůj potenciál a zlepšovat své možnosti na trhu práce. Ať už to je pár let od toho, co jste získali výuční list nebo jste čerstvě absolvovali a zvažujete své možnosti co dál, pak je jistě jednou z nich i nástavbové studium a získání maturitního vysvědčení navíc k výučnímu listu. Čerství absolventi výučních oborů, kteří nepracují si mohou zvolit denní formu nástavbového studia, potom další dva roky docházejí denně do školy a přepravují se na maturitu.

Stejně jako mezi výučními obory je velmi široký výběr oboru a specializace, je tomu tak i u nástavbového studia, který by mělo dále rozvíjet možnosti získaného výučního listu. Vystudovaný kuchař tak může pokračovat na gastronomii, automechanik, elektrikář a další řemeslníci zůstat v oboru a dál se rozvíjet. Nástavba však navazuje na předchozí výuční list a cukrář si tak nemůže zvolit nástavbu pro elektrikáře. Univerzální nástavba, kterou může studovat každý bez ohledu na předchozí výuční list je podnikání.

To, že už uběhlo několik let od toho, co jste výuční list získali, máte už stálé zaměstnání a rodinu, vůbec nemusí být překážkou pro získání maturitního vysvědčení na nástavbovém studiu. Jistě musíte sami vzít v potaz, zda znovu zvládnete “nastoupit” na střední školu, najdete si mezi všemi povinnostmi čas na učení a dokážete skloubit svůj už tak plný program se studiem. Nemusíte se však bát příliš, nevrátíte se do každodenního sezení v lavici u nekonečných výkladů. Forma dálkového studia nabízí možnost do školy docházet jednou týdně, většinou v sobotu a jinak se učit samostudiem. Tato možnost je na tři roky a pokud vás návrat do školních let nadchne a zalíbí se vám se učit novým věcem, můžete po získání maturity pokračovat na vysokou školu.