Inkluze naruby

Inkluze naruby

Inkluze naruby. Tak by se dala nazvat hlavní filosofie střední školy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami Gemini v Brně. Gemini je název souhvězdí blíženců, a právě tato symbolika je pro školu velmi významná. Stejně jako souhvězdí je tvořeno mnoha hvězdami a tvoří jeden celek, tak žáci v této škole utvářejí podporující kolektiv a společně si pomáhají. Inkluze naruby znamená, že škola je především pro žáky s handicapem a počet žáků ve třídě je doplněn zdravými žáky, kteří svým spolužákům pomáhají ale sami se učí větší toleranci a solidaritě.

Tuto školu najdete v klidném prostředí v Brně na Lesné, je obklopena parkem a náleží k ní velká zahrada, zároveň je to z ní kousek do centra a ke všem potřebným službám. Součástí školy je také internát, který zabezpečuje ubytování až pro šestnáct mimobrněnských žáků. Vybavení internátu je přizpůsobené pro tělesně postižené a pro žáky zabezpečuje i volnočasový program, jako je rehabilitační plavání, návštěvy kulturních akcí i výlety do okolí.

Gemini je školou rodinného charakteru, jejíž hlavní předností je zajištění individuálního přístupu k potřebám všech žáků. Střední škola nabízí dva maturitní obory, veřejnosprávní činnost a gastronomii. Žáci kromě běžné výuky ve škole se zúčastňují praxí a zvyšují tak své možnosti budoucího uplatnění na trhá práce nebo pokračování ve studiu. Škola kromě klasického vzdělání dbá i na rozvoj sociálních a praktických dovedností žáků a jejich lepší orientaci v běžném životě. Kromě dvou maturitních oborů také nabízí jeden výuční, a to prodavač a výrobce lahůdek. Mezi další přednosti školy se řadí zajištění rehabilitací pro žáky, pořádání každoročních ozdravných pobytů u moře i v horách, široká nabídka zájmových kroužků a výměnné pobyty v zahraničí.