Děti vám za hru na hudební nástroj budou vděčné

Děti vám za hru na hudební nástroj budou vděčné

Spousta z nás si ještě vzpomene, jak se v dětství učila hrát na hudební nástroj. Dlouhé hodiny cvičení, nudná teorie a rozčilování se nad tím že se nedaří byly odměněny koncertem, který potěšil rodiče i okolí. V pozdějším věku pak bylo možné chlubit se hrou na hudební nástroj, předvádět se s kytarou u táboráku nebo se snažit rozjet vlastní kapelu. Nebo možná jste hraní nesnášeli a byla to nucená činnost, které jste se zbavili, jakmile to šlo. Ať to byl kterýkoliv případ, můžete být nyní vděční, že jste se na hudební nástroj učili a začít vážně uvažovat nad přihlášením vlastních dětí na základní uměleckou školu, kde se také budou moct učit poznávat krásu hudby.

A proč je tak dobré umět hrát na hudební nástroj? Už několik desítek let je známým faktem, že hudba dokáže pozitivně působit na lískou psychiku, ale hraní na hudební nástroj navíc rozvíjí mozek. A to nejen v dětství, kdy děti, které hrají na hudební nástroj prokazují lepší výkony ve škole, ale i v dospělosti a ve stáří. Penzisté, kteří v mládí hráli na hudební nástroj totiž ve vysokém věku prokazovali podstatně lepší výsledky v inteligenčních testech a i dovednosti, které se snižují při Alzheimerově chorobě zůstaly na mnohem lepší úrovni.

V dětství se navíc děti hrou na hudební nástroj učí trpělivosti, učí se pravidelně cvičit a že pokud chtějí být dobré, musí tomu věnovat čas. Trénují jemnou motoriku, získávají sebevědomí, hledají si v hudební škole kamarády. Dítě si však musí hudební nástroj vybrat samo, když už má hudební nadání, nemá cenu ho nutit do něčeho, co ho nebude bavit, jen protože byl váš sen být klavíristou. Dítěti také velmi pomůže, když ho ve hře podporujete, trénujete s ním a motivujete ho. Jednou vám ještě bude za vynaloženou snahu vděčné.