Život v zeleném srdci Česka

Život v zeleném srdci Česka

Lhotek a Lhot po naší vlasti můžeme najít celou řadu. Je to dáno historicky, osady s tímto jménem byly nejvíce zakládány ve 13. a 14. století, kdy název vznikl díky tomu, že obyvatelé byly na určitou dobu (lhůtu) osvobozeni od poplatků za to, že vykáceli les a přeměnili ho na zemědělskou půdu. Výjimkou není obec Lhotka ležící v kraji Vysočina, v zeleném srdci naší země Žďárských vrších.

Odkud to této oblasti osadníci přišli ani kdy přesně obec vznikla nevíme. První písemné zmínky o ní pochází z roku 1264, čímž je jednou z nejstarších obcí v regionu. Jisté je, že osadníci byli českého původu a pracovali jako uhlíři vyrábějící dřevěné uhlí. Velmi důležitým datem v historii obce je 2. října 1485, kdy se stala svobodnou obcí s několika významnými právy.

Krajina Žďárských vrchů je ekologicky nejzachovalejší území u nás, bez nadsázky o ní můžeme mluvit jako o oáze klidné a čisté přírody. V této oblasti pramení několik moravských řek a rybničních soustav a je chráněným územím. V blízkosti obce Lhotka se nachází významná přírodní památka Díly u Lhotky. Jedná se o rašelinné louky s výskytem ohrožených druhů. Za zmínku stojí i hlavní evropské rozvodí nacházející se asi 1 kilometr od obce. Lhotkou procházejí dvě turistické stezky, které vás dovedou na mnoho krásných míst a vyhlídek.

Mimo zachovalou přírodu to z obce není ani daleko do civilizace. Žďár nad Sázavou je pouhých osm minut cesty autem a místním poskytuje všechny potřebné služby. Mimo jiné je toto město i turisticky lákavé, a to především díky poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého od Jana Blažeje Sanitního na Zelené hoře, který je zapsán do seznamu světových památek UNESCO. Další významné město pro život obce je Nové Město na Moravě, kam to je pouze 10 minut autem a kde se v zimě nabízí i možnost lyžování na kopci Harusák a je vyhlášené běžkařskými stezkami.