Život v obci je zdravý

Život v obci je zdravý

Policejní houkačka, vlasy trhající siréna uhánějící sanitky, troubící auta, řev motorky, hluk sbíječky. Tohle všechno jsou zvuky, které lidé žijící ve městě slýchají denno denně a prakticky nepřetržitě. Naopak pro lidi žijící na vesnici je tohle téměř nepředstavitelný problém, se kterým se prakticky nesetkávají.

Když žijeme ve městě, před zvuky velkoměsta se zkrátka neschováme. Když už konečně opravili naši ulici, jejíž oprava trvala silničářům déle než šest měsíců, začala se zrovna dělat nová omítka na sousedním panelovém domě. Když po několika nekonečných měsících i tento hluk utichne, začne se o pár bloků dál stavět nový bytový dům. Zvuky projíždějící tramvaje, které se pod našimi okny ozývají zhruba každých pět minut a klaksony aut nervózních řidičů, kteří někam spěchají už ani nevnímáme. Podobně jako si sotva všimneme prolétajícího letadla, jehož zvuk máme pocit, že ani neslyšíme. Opak je ale pravdou.

I když jdeme ve městě večer do postele s vědomím, že jsme si na okolní ruchy ulice už tak zvykli, že nás od odpočinku po náročném dni nemůžou odradit, měli bychom si uvědomit, že naše tělo to vnímá jinak.

Na zvuky, které nás dříve v noci budily a ve dne dráždily, jsme si postupem času tak zvykli, že už o nich ani nevíme. Problém ale je, že i když je nevnímá hlava, naše tělo zvuky stále registruje a to poměrně silně. Hlasité zvuky mají citelné následky na kardiovaskulární systém. Mohou zvýšit riziko srdečních chorob, způsobit vysoký tlak nebo dokonce až selhání srdce. Zajímavý je také fakt, že hlasité zvuky narušují spánek a vyvolávají podvědomou stresovou reakci, při které se uvolňují hormony, které mohou právě časem poškodit srdce.

Na rozdíl od toho je život na vesnici jedna velká pohoda. Naše hlava je tam v klidu a naše tělo také. To je také jedním z důvodů, proč se na vesnici začíná stěhovat čím dál více lidí, a to nejen staršího věku, ale především také rodiny s malými dětmi. Ti z nás, kteří na vesnici nebydlí, zase málo kdy pohrdnou tím, si do nějaké zajet alespoň na výlet a pořádně tam zrelaxovat od městského života.

Nemluvě o vyžití, kterého je v obcích opravdu dostatek. Většina obcí má svůj vlastní obecní úřad, tedy většinu věcí zvládneme vyřídit přímo tam a nemusíme se hnát do města. Jedním z největších lákadel, zejména pro turisty, jsou památky, které jsou v obcích části výrazně zachovalejší než ve městech. Jednou z takových oblíbených turistických lákadel je třeba zámek Rokle. Podobně jako když se chceme v létě zajet vykoupat na přírodní koupaliště, najdeme ho také u nějaké z vesnic.

Ať už se tedy v obci rozhodneme bydlet, nebo tam alespoň čas od času zajedeme na malý výlet, nejen naše tělo se nám za to bohatě odvděčí.