Život mezi lesem a městem

Život mezi lesem a městem

Lidé se už odpradávna stahovali do větších osad a měst, než aby žili zcela samostatně roztroušení po celé zemi. Vždy bylo i je výhodnější bydlet u nějakého města, všechny služby, obchody, školy, zaměstnání a kultura je tak lehce dostupná a člověk není odkázaný jen sám na sebe. Na druhou stranu žít ve velkém městě si s sebou nese mnoho nevýhod a momentálním oblíbeným trendem je takzvaná suburbanizace s deurbanizace, což znamená že lidé se raději stěhují do obcí přilehlých u měst.

Život na vesnici je jistě v mnohém pohodovější než shon města, žít obklopení přírodou je balzám na psychiku. V obci Újezd u Boskovic lidé už od dávných dob žijí obklopení lesy, a přitom do centra města Boskovic to mají zhruba deset minut autem. Újezd samotný je však moderní obec s dlouhou a bohatou historií, kde se místní nenudí. O zábavu a společenský program se stará několik spolků které zaručují dobré sportovní i kulturní vyžití v obci. Pořádají pravidelné besedy, přednášky a tradiční tematické akce pro děti i dospělé od pálení čarodějnic přes karneval až po taneční zábavy.

Co se týká rekreace, sportovních možností a krás přírody má okolí Újezdu také mnoho, co nabídnout. Zajímavostí obce je nejvyšší bod regionu boskovická vrch Škatulec odkud se otevírají panoramatické pohledy do okolí. Pěkným místem k procházce je potom kaskáda lesních rybníků nebo malebné lesní louky. Obklopeno pohádkovými lesy je také místní koupaliště, kde kromě letního osvěžení je i příjemné posezení s občerstvením.

K historii Újezdu u Boskovic jistě stojí za zmínku, že se jedná o poměrně starou obec, avšak první dochované zmínky o ní patří až do roku 1547. Severním směrem od obce najdeme pozůstatky středověké tvrzi, odkud byl podle legend dobýván i známější boskovický hrad.

Cyklotrasy a turistické stezky potom vedou k dalším hrádkům a zříceninám roztroušeným po okolí.