Židlochovice v sobě spojují výhody města a pohodu jihomoravské vinařské obce

Židlochovice v sobě spojují výhody města a pohodu jihomoravské vinařské obce

Židlochovice jsou malé město nacházející se v okrese Brno venkov, zhruba dvacet kilometrů jižně od moravské metropole. Židlochovice poznáte už z dálky, nad městečkem se majestátně tyčí kopec Výhon, který je nejvyšším bodem Dyjsko-svrateckého úvalu. Městečko leží při soutoku Litavy a Svratky, a zatímco část území tvoří zalesněné kopce, na jihu se otevírá typická jihomoravská nížina posetá vinohrady. Vinnou ratolest má město i ve svém znaku, Židlochovice spadají do Velkopavlovické vinařské oblasti. Na náměstí najdete renesanční radnici a pod ní i většinou měšťanských domů se táhnou klenuté renesanční vinné klepy. Vinařská tradice je ve městě dlouhá a stále velmi živá.

Židlochovice jsou městem lákavým pro turisty, z místních pamětihodností stojí za zmínku jeden z nejzachovalejších loveckých zámků v Evropě, zámek Židlochovice. Se svými historickými bažantnicemi a oborami navazuje na staletí myslivecké tradice a vytváří unikátní lovecký komplex. Poté, co si projdete centrum a vinařství, můžete se některou z mnoha stezek vydat do okolí. Na vrcholku Výhon najdete netypickou válcovitou rozhlednu, která vám nabídne krásné výhledy na město i jeho okolí. V létě se také můžete osvěžit na místním koupališti a v zimě zase město láká na tradiční pochod čertů.

Židlochovice jsou také ideálním místem pro život. Do moravské metropole to je za prací dvacet minut autem, do přírody a ke krásám vinic co by kamenem dohodil. Městský úřad Židlochovice je moderní a o své občany se pečlivě stará. Ve městě se pravidelně koná celá řada kulturních a společenských akcí a je tu tedy řádné vyžití. Mimo to tu působí celá řada spolků, od zahrádkářů přes Orel až po myslivce nebo lukostřelbu. Mimo to je ve městě také dostatek služeb, zdravotnictví i obchodů a nechybí ani školy a školky a vyžití pro děti.