Žerůtky a okolí: objevte skryté poklady znojemského regionu

Žerůtky a okolí: objevte skryté poklady znojemského regionu

Malebná obec Žerůtky se rozkládá asi 9 km severozápadně od Znojma. Z prastaré slovanské osady položené ve zvlněné kotlině podél místního potoka se během 670 let existence obce stala moderní vesnicí. Obec je v současné době vybavena vodovodem, kanalizací i plynovodem, je tu k dispozici obchod se smíšeným zbožím, autobusem je to do Znojma pár minut a v obci nechybí ani knihovna. Obecní úřad Žerůtky je moderní a nabízí občanům služby CZECH POINT, pečuje o svou obec a o její rozvoj.

Významnou dominantou při příjezdu do obce od státní silnice je na horizontu se nacházející památkově chráněná stavba kapličky. Kaplička se zvonicí prošla nedávnými opravami. Pro kulturní a společenské vyžití místních slouží rybník s přilehlým parčíkem, dětským hřištěm a také koupaliště. V obci je také sportovní areál s tenisovým kurtem a fotbalovým hřištěm se závlahami, včetně sociálního zařízení. V obci působí rybářský spolek. Život v obci je velmi pestrý a naplněný kulturními akcemi všeho druhu. Nechybí zábava pro nejmenší, jako je maškarní bál nebo mikulášská nadílka, starší si mohou užít posvícení, obecní vinobraní nebo pálení čarodějnic. Z přírodních zajímavostí určitě za zmínku stojí lom u Žerůtek, který je díky výskytu vzácného čolka dravého významnou evropskou lokalitou.

Znojemsko v jehož regionu se obec nachází, nabízí celou řadu možností na výlety, kulturní vyžití i služby pro občany. Navštívit můžete například historické město Znojmo a jeho hrad, podzemí, vyhlídkovou radniční věž, rotundu Panny Marie a sv. Kateřiny, Minoritský klášter či Dům umění. Nedaleko to není také do národního parku Podyjí ani k vodní nádrži Vranov nad Dyjí. Budete-li na Vranově, určitě navštivte barokní zámek s působivou vyhlídkou na okolí. Pokračovat můžete cca o 8 km dál na hrad Bítov. I širší okolí má mnohé co nabídnout a o místa na výlety neb klidné procházky tu není nouze.