Zapomenutý hrad Sion toho může hodně vyprávět

Zapomenutý hrad Sion toho může hodně vyprávět

V kraji, který vždy lákal k romantickým procházkám a výletům leží v nadmořské výšce 392 metrů obec Chlístovice. Pro svoji výhodnou polohu, 12 km od Kutné Hory a necelých 90 km od Prahy, je oblíbeným místem chalupářů a chatařů. Pokud tedy plánujete výlet na Kutnohorsko, věnujte i vy moment této oblasti, budete mile překvapeni, co vše vám může nabídnout. Na rozdíl od samotné stříbrné pokladnice českého království, jak se někdy Kutné Hoře přezdívá, tady nepotkáte davy turistů a budete si moct v klidu užít malebnou krajinu protkanou historickými zajímavostmi.

 

Legenda praví, že Ondřej z Dubé nechal v údolí obce rozsypat hlínu z hory Sion z Jeruzaléma. Proto v obci najdete Sionský kostelík, Sionský mlýn i zříceninu hradu Sion. I když se nejedná o památky zapsané v každém průvodci, rozhodně stojí za pozornost. Hrad Sion vystavěl roku 1420 horlivý Táborita Jan roháč z Dubé. Hrad se stal dějištěm husitských bojů o pár let později a byl dobyt. Dnes se jedná o archeologicky významný areál a pozůstatky hradeb. V Chlístovicích si také můžete prohlédnout zmenšenou kopii šibenice, kde byl po dobytí hradu popraven Jan Roháč z Dubé.

 

Z Chlístovic do sousedícího Malešova vás provede naučná stezka s názvem Cestou husitských hejtmanů. Stezka vede krásnou přírodou okolí říčky Vrchlice. Tato krajina inspirovala i J.K. Tyla k napsání písně Kde domov můj. Okolím Chlístovic vás provede také červená turistická stezka a cyklostezka. Cyklostezkami je místní příroda opravdu protkaná, a proto neváhejte vyjet na výlet na kole. Nebojte se vydat i do okolních osad, každá z nich má své zajímavosti. U Žandova najdete ve výšce 23 metrů vyhlídkovou plošinu, odkud se vám otevře výhled na krajinu ke Kutné hoře a Železným horám.