Z obce Srby to máte blízko na zámky i do zachovalé přírody

Z obce Srby to máte blízko na zámky i do zachovalé přírody

Pokud hledáte neporušenou přírodu, zříceniny tajemných hradů, i desítky záhadných vybydlených vesnic, kde se pomalu své vlády ujímá opět příroda, nejlepším místem, kam se můžete vydat je naše pohraničí. Jedním takovým případem je i Český les. Tato oblast je bohužel vydatně poznamenána našimi dějinami, kdy ve 2. polovině 20. století došlo k odsunu původního obyvatelstva a uzavření velké oblasti hraničního pásma pro veřejnost. Díky tomu se však zachovala neporušená příroda, která postupně ovládá opuštěné vesnice, zříceniny a celé místo má díky tomu zcela unikátní atmosféru. Mimo to velká část CHKO Českého lesa spadá do oblasti Domažlicka, kde jsou díky Chodům stále velmi živé lidové tradice.

Vstupní branou, odkud se do této oblasti plné lidové kultury, tajemných zákoutí i překrásné přírody můžete vydat, je město Horšovský Týn. V tomto městě najdete velkolepý renesanční zámek Horšovský Týn, který je unikátní tím, že má zpřístupněné velké množství interiérů pro návštěvníky. Pokud byste byli velcí nadšenci do historie, můžete v zámku strávit prohlídkami až sedm hodin – vidět můžete hradní část se zbrojnicí, gotickou kaplí, reprezentačními sály a renesančním bydlením, podhradí s pokoji služebnictva nebo rozsáhlý a romantický zámecký park. Mimo to je město vyhlášené svým historickým jádrem a z obou stran si můžete prohlédnout město z ptačí perspektivy z rozhleden nebo vyhlídek.

Pokud to chcete mít blízko jak do Českého lesa, tak do Horšovského Týna, můžete léto strávit v podhůří Českého lesa v obci Srby. Z této obce to máte do Domažlic jedenáct kilometrů, do Horšovského Týna pět a do Českého lesa dojedete na kole zhruba za hodinu. Obcí protéká řeka Radbuza, vidět tu můžete barokní kostel svatého Jana Křtitele, výklenková kaplička svatého Jana Nepomuckého a silniční most přes řeku.