Z Dolního Bousova až do Ráje

Z Dolního Bousova až do Ráje

Městečko Dolní Bousov leží na území okresu Mladá Boleslav a náleží pod Středočeský kraj. Z turistického hlediska patří do velmi atraktivní oblasti Českého ráje. Český ráj je proslavený pro svá skalní města, ale zdaleka nejsou to jediné, co mu vydobylo název ráj. Hluboké lesy, vyhlídkové plošiny s dechberoucími pohledy na krajinu, hrady a zámky ukryté v lesích a tajemná příroda opletená celou řadou legend a pověstí, je tím, co dělá Český ráj rájem.

Příjemná poloha Dolního Bousova a dobrá dopravní dostupnost nabízí město jako ideální start či cíl pěších i cyklistických výletů do překrásného okolí bohatého na husté lesy, rybníky i vesničky s roubenkami. Hranice CHKO prochází místní částí Střehom – vesnickou památkovou zónou. Tato památková zóna je charakteristická dochovanými lidovými stavbami a roubenými domy, její dominantou je roubený mlýn ze 16. století. Tudy také vede značená romantická cesta do půvabného údolí Plakánku a dál – až ke hradu Kost. V okolí městečka byla zbudována soustava asi 30 rybníků, takže se o městu v historii psalo jako o „Bousovu na ostrově“. Z těchto rybníků se do dnešní doby dochovalo jen několik. Největším z nich je Červenský rybník, ke kterému vede z města značená naučná stezka. O tom, kam dále je možné se vydat, a jaké krásy určitě neminout, ale i co se děje ve městě se dozvíte v Info centru Dolní Bousov.

Třetí naučná stezka má název Městem Dolním Bousovem. Přibližně tříkilometrový procházkový okruh vás provede po dominantách města, mezi které se řadí architektonicky zajímavá empírová radnice z roku 1861, barokní Mariánský sloup nebo barokní kostel sv. Kateřiny. Chloubou města je také rozsáhlý sportovní areál zahrnující tenisové, volejbalové a basketbalové kurty, fotbalový stadion, víceúčelové sportoviště s atletickým oválem a umělým povrchem a prostorné koupaliště. V Dolním Bousově najdete také pohodlné ubytování, výborné restaurace a vše, co pro svou pohodlnou dovolenou potřebujete.