Výlet do Ráje. A ani nemusíte do zahraničí.

Výlet do Ráje. A ani nemusíte do zahraničí.

Česká krajina je neskutečně pestrá a za každým kopečkem nebo zatáčkou se skrývá zcela nová a nepoznaná krása, která čeká jen na to, až ji objevíte. Představte si situaci, ráno se rozhodnete, že se vydáte na výlet. Vycházíte z poklidného malého historického městečka., pokračujete po příjemné naučné stezce kolem rybníka, kde se dozvíte mnoho nového, a ještě i užijete poklidný pohled na vodní hladinu. Po chvíli míjíte další pohádkové rybníky, u kterých se rozkládají malebné vesničky. Netrvá však dlouho a krajina se mění. Nyní jdete kolem skalních měst a strmých stěn. Když vyšplháte nahoru, čekají vás dechberoucí vyhlídky do okolí. V dálce můžete vidět napůl ukrytou siluetu hradu a cestou k ní projít kolem tajuplné zříceniny. A to vše stihnout během jednodenního výletu půvabnou krajinou Českého Ráje.

Stačí, když za své výchozí město zvolíte městečko Dolní Bousov, budete pokračovat po naučné stezce Krajinou Červenského rybníka a dále po modré turistické značce přes údolí Plakánek kolem skalních útvarů až dojdete k hradu Kost. A to je teprve začátek Českého Ráje. Tato unikátní krajina, díky své výjimečnosti zapsaná i mezi geoparky UNESCO toho může nabídnout opravdu mnoho. Nemusíte zdaleka jen následovat v turistických průvodcích profanovaná místa, jako Prachovské skály nebo okolí Hrubé skály, právě i ne tolik známý jižní okraj českého ráje nabízí mnoho možností, kam se vydat.

Ve městě Sobota najdete netradiční zámek Humprecht, který svým neobvyklým tvarem s trochou představivosti připomíná raketu, nedaleko se poté nachází vesnická památková rezervace Vesec u Sobotky a mnoha krásnými roubenými chaloupkami. Mimo pěší výlety, pro ty, kdo toho během jednoho dne chtějí stihnout ještě víc, je Český Ráj také ideální pro výlety na kole. A když za výchozí bod zvolíte právě městečko Dolní Bousov, dozvíte se o českém ráji mnoho i z dalších dvou naučných stezek, které leží v katastru obce.