Vydra, vlci a Srní

Vydra, vlci a Srní

Jen málokde byste našli tak idylickou obec jako je Srní ukrývající se uprostřed neprostupných lesů Šumavy. Kraj, kde se prohánějí vlci, obec nese jméno podle výskytu elegantních srn láká nejednoho dobrodruha a romantika. Také svou krásou okouzlil a přilákal spisovatele Karla Klostermana, jehož romány, mezi kterými je i název V ráji Šumavském se odehrávají právě zde. A Šumavský ráj je pro malebnou vesničku Srní zcela zasloužený. Kouzelné okolí této obce zaujalo i filmaře a ti tu natočili filmovou trilogii Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.

Tato původně dřevorubecká osada svému názvu nejspíše vděčí právě vysoké zvěři, která se v tomto koutě Šumavy hojně vyskytuje. Ve středu obce stojí kostel Nejsvětější Trojice, který obklopují horské roubenky představující typickou Šumavskou architekturu. Za těmito roubenkami najdete mnoho možností k ubytování nebo občerstvení po náročném výletu a dále už jsou jen louky a lesy. Zkrátka jen těžko najdete lepší místo k rekreaci.

Celoročně Srní láká řadu turistů, je ideálním místem pro pěší turistiku, výlety na kole a v zimě nabízí hustou sítí upravených lyžařských stop. Na sjezdaře potom čekají sjezdovky na svazích Spáleného a Sedelského vrchu. Z turistických zajímavostí stojí za zmínku Vchynicko–Tetovský plavební kanál kudy se plavilo dřevo, kulturní památka karlovácký dvorec nebo zbytky po Hauswaldské kapli. Regionem prochází mnoho naučných stezek, Srnský okruh vás dovede na Klostermanovu vyhlídku a do Povydří míří Klostermanova stezka. A tím zajímavosti a přírodní krásy v okolí této obce ani zdaleka nekončí. Nejvíce však turisty nadchne tříhektarový vlčí výběh ležící jihovýchodně od Srní, ve kterém mohou na dřevěných lávkách sledovat tyto šelmy.