Vydejte se v létě za zachovalou přírodou na Novohradsko

Vydejte se v létě za zachovalou přírodou na Novohradsko

Zima už pomalu začíná být dlouhá a ukrátit dlouhé večery může pomoct plánování letní dovolené. Představa sluníčka, aktivit a dobrodružství člověka přece jen trochu zahřeje a povzbudí. A to ani není třeba plánovat dovolenou u moře, ale podívat se na mapu naší země a vybrat si z nepřeberného množství míst, kam se podívat letos. Méně známým regionem jsou Novohradské hory. Nepotkáte tu davy turistů jako na Sněžce nebo na Šumavě, zato tu najdete rozhlehlé lesy, voňavé louky a nečekaně zachovalou přírodu. A možností, co vidět a zažít je tu na každém kroku spousta.

Na okraji Novohradska najdete obec Horní Stropnici, která je ideálním výchozím bodem pro výlety. Novohradské hory byly lidem dříve nepřístupné, bylo tu pohraniční pásmo, a proto se zachovala divoká příroda, téměř nedotčená člověkem. V Horní Stropnici se můžete ubytovat v příjemných rodinných penzionech, pronajmout si chatku nebo se zabydlet v kempu u koupaliště. Pokud jste nadšenci cyklistiky, určitě nenechávejte kola doma. Přímo z obce vede cyklostezka Via Verde, která je česko-rakouským projektem a čeká vás na ní několik zastavení na zajímavých místech v Česku i Rakousku. Dále tu vede cyklostezka Rožmberského dědictví, Paměti Novohradska a mnoho dalších, které vás zavedou do všech zajímavých koutů tohoto jedinečného regionu.

K dnešní obci Horní Stropnice přináleží řada osad a míst, z nichž stojí za zmínku bývalé rožmberské lázně, dnes letovisko – Hojná Voda, poutní místo Dobrá Voda s prameny skutečně dobré vody a s kostele Panny Marie Dobré Rady ve stylu tzv. přírodního baroka, a nakonec také nejstarší lesní přírodní rezervace ve střední Evropě, založená již v roce 1838 – Žofínský a Hojnovodský prales v Novohradských horách. Poté, co si dostatečně odpočinete a zrelaxujete na koupališti v Horní Stropnici, můžete se vydat na Nové Hrady. Po cestě potkáte Terčino údolí, což je romantický park s bílými lavičkami a můstky, umělým vodopádem a tvrzí Cuknštejn. Když budete pokračovat dále, dojdete ke gotickému hradu Nové hrady.