Vínem ku zdraví

Vínem ku zdraví

Alkohol je dlouhou dobu velmi kontroverzním tématem. Někteří tvrdí, že dát si „čtvrtku“ každý den je zdravé, jiní zase, že lidé co pijí každý den, ať už v jakémkoliv množství, jsou alkoholici. Jedním z nejméně násilných a zároveň velice jemných alkoholických nápojů je víno. Pro každou zemi, kulturu či oblast však může znamenat něco trošku jiného. A stejně jako se Rusové mohou chlubit výbornou vodkou, naše země se můžeme chlubit výtečným pravým českým pivem a vínem. Kdo z nás si někdy nedá víno při posezení s přáteli, nedoplní jím dobrou večeři k výročí svatby či si jej sám neotevře večer po těžkém dni, když usedá k televizi nebo rozečtené knížce. A proč nám víno tak chutná?

Víno je nápoj mnoha chutí. Základní dělení, které poznáme na první pohled, je dělení podle barvy. Obecně máme vína bílá, růžová a červená. Dále se vína rozlišují na sladká, polosladká, suchá nebo polosuchá. Některá vína jsou trpčí, některá zase více „navoněná“. Rozmanitost druhů a chutí vín je tak veliká, že si z ní každý může vybrat to své. Tohle jsou obecně věci, které každý průměrný člověk, který víno někdy pil ví. Co některé z nás ale možná překvapí je fakt, že víno je snad jediný alkoholický nápoj na světě, který má prokazatelné příznivé účinky na lidské zdraví. Takže nejen že si vychutnáme dobrý nápoj, který nám vždy zvedne náladu, ale navíc tím i prospíváme našemu zdraví.

To, že Morava a víno jdou dohromady a neodmyslitelně patří jeden k druhému, nepřekvapí asi nikoho z nás. Takzvané vinařské oblasti totiž najdeme právě na Moravě. Víno se vyrábí z vinné révy a lidé, kteří vinnou révu pěstují a zabývají se jejím zkoumáním se označují jako vinaři. Abychom mohli pěstovat vinnou révu pro výrobu vína a dalších produktů, musíme si pro tuto činnost vybrat vinařskou oblast, což je geograficky vymezené území, na kterém je povoleno vinnou révu pěstovat. I když v České republice najdeme pár vinic i v Čechách, většina z nich je na jižní Moravě. Vinařskou oblast Morava tvoří 4 vinařské podoblasti a celkem 312 vinařských obcí. Jednou z takových obcí je obec Kašnice, která spadá pod Velkopavlovickou vinařskou podoblast. Pokud tedy patříte k milovníkům vína a krásné přírody, určitě neuděláte chybu, když si uděláte výlet do této kouzelné obce na jihu Moravy.