Vinařské obce na Moravě mají dlouhou tradici

Vinařské obce na Moravě mají dlouhou tradici

O tom, že vinařství má v naší zemi velmi bohatou tradici snad není pochyb. Vína z Moravy, to je pojem, který zná snad každý a který si vybudoval své jméno. To by ovšem nešlo bez řady malých obcí, které se vinařství už klidně i stovky let věnují, rozvíjí ho a pomohly mu aby se proslavil. Celou Moravou prochází řada vinařských stezek, které vedou historickými městy, nekonečnými vinohrady i malebnými vesničkami, seznámí vás s historií vinařství na Moravě a především vás zavedou na řadu míst, kde můžete dary vinic ochutnat.

Dějiny vinařství se na Moravě datují až do 4. století, kdy v oblasti Mušova pod Pálavou sídlily Římské legie. Taktéž i některé nálezy na Znojemsku nasvědčují tomu, že vinařství této oblasti mají na svědomí také Římané. Později potom k rozvoji vinařství výrazně pomáhaly klášterní komunity a rozvoj křesťanství. Například na zmíněném Znojemsku to byl ve 12. století významný loucký klášter kde si zásluhy za rozšíření vinic připsali především premonstráti. Pod správu kláštera patřila například i obec Suchohrdly, která je vinařskou obcí jak má být. Také je to jedna z obcí, kudy vinařská stezka Znojemska prochází.

Už jen samotný název Suchohrdly je odvozen od vlastnosti obyvatel, kteří mají suchá hrdla a musí žízeň hasit vínem. Jiní se domnívají, že název spíše odkazuje na pražící slunce, které lidem vysouší hrdla. Lidé se v obci živili vinařstvím snad už od jejího založení a vína odtud byla tak vyhlášená po celé Moravě. Svou tradici si ovšem zachovává a udržuje i do dnešní doby. Dominantou obce je rozhodně Havranův dům. Ten svůj název získal podle toho, že byl předán veliteli partyzánů s přezdívkou havran. Dnes ovšem dům slouží jako kulturní a společenské centrum, kde samozřejmě nechybí ani sklípek. Pokud by vás zajímalo více o obci, v knihovně Suchohrdly jistě najdete knihu o historii nebo se můžete zeptat.