Ve všech směrech bohaté Chodsko

Ve všech směrech bohaté Chodsko

V okolí západočeského města Domažlic se rozkládá národopisná oblast známá jako Chodsko. Její typickou kulturu alespoň povědomě zná každý, vyskytuje se v mnoha literárních dílech i filmech, v dějepise jsme se všichni učili o povstání chodů a tento region je v mnohém tak specifický a výjimečný, že jistě stojí za návštěvu. Chodové byli v minulosti svobodní sedláci a strážci hranic s Německem, střežili pocestné na jejich poutích, starali se o údržbu lesů a díky své práci si vysloužili mnoho výsad od panovníka. Díky tomu se Chodsko stalo velmi bohatým krajem, pestrým na lidové zvyky a tradice, místní kroje nešetřily na zdobení, pořádaly se velké oslavy dožínek, masopustu i dalších svátků a místní folklor, architektura, divoká příroda i původní lidová řemesla sem lákají mnoho návštěvníků.

V mnoha vesničkách roztroušených po nespoutané přírodě západních Čech se také zachovalo nespočet staveb typické lidové architektury. Od zdobených statků s velkolepými vstupními branami přes malé domky s barokními štíty až po mohutné kostely a elegantní kapličky. Ve většině měst i malinkých obcích se nadále udržují lidové tradice, pořádají se velké masopustní průvody a další slavnosti. Jednou takovou je i obec Hlohovčice, do které vás zavedou cyklistické stezky ze širokého okolí. Ve vesničce se spojuje nynější sláva Chodů a odkaz nedalekých Domažlic, s moderní prosperující a rychle se vyvíjející obcí.

Další výlety po okolí Domažlic a toulky divokým krajem vás zavedou například ke zřícenině Lacemborksého hradu, na vyhlídkovou věz Čermná nebo do arboreta Americká zahrada. Zajímavé je i samo historické město, kde se pořádají různé festivaly, najdete tu muzea i hrad a typickou architekturu. Za vidění také jistě stojí Horšovský Týn a procházky po jeho okolí.