V Lešanech u Prostějova najdete mnoho nenápadných památek

V Lešanech u Prostějova najdete mnoho nenápadných památek

Kouzlo naší země spočívá v tom, že kamkoliv se vypravíte, najdete něco zajímavého. Může se jednat o malou vesničku s pár obyvateli a stejně v ní objevíte mnoho pamětihodností, bohatou historii i přírodní krásy. Skvělým příkladem toho je obec Lešany u Prostějova. Tato obec ležící v nadmořské výšce 266 m.n.m. s výměrou 551 ha a 385 obyvateli je na první pohled nenápadná. Jakmile ji však prozkoumáte blíže, poznáte, že obec toho ukrývá mnoho a není jen obyčejným výčtem katastrálních údajů. Historie této obce se začala psát už v roce 1215 a za 800 let existence obce byla postavena řada dnes již nemovitých kulturních památek a kulturní život v obci vzkvétal.

Na seznamu kulturních památek najdete objekt lidové zvonice nacházející se na návsi, na východním okraji obce se rozkládá kostel Nejsvětější Trojice a kaple sv. Františka Xaverského, aby silnici do Bílovic najdete Boží muka. V obci je ale i řada památek místního významu jako je devět křížů nebo pomník obětem světových válek. Ochranu si zaslouží nejen historické stavby ale i unikátní příroda, a proto je významný i památný strom Lešanský jírovec. Nad vesnicí po pravé straně směrem na Zdětín na vrcholu Bílé hory (341 m.n.m.) a kolem jeho vrcholku a na stráních se nachází na rozloze 3,9 ha chráněná přírodní rezervace „Na hůrkách.

Kromě památek má obec i bohatý společenský život. V Lešanech působí od roku 1883 sbor dobrovolných hasičů. Ten kromě ochrany před požáry zajišťuje i družstvo mladých hasičů, které je skvělou příležitostí pro děti naučit se požární sport tak i zdravovědu, čtení map a další užitečné dovednosti. V obci dále působí myslivecký spolek, nechybí ani český zahrádkářský svaz a samozřejmě v obci působí také římskokatolická farnost.