V kraji rybníků a husitů

V kraji rybníků a husitů

V jižních Čechách, nedaleko města Tábora, v nadmořské výšce 525 metrů leží obec Sudoměřice u Tábora. Najdete ji na spojnici mezi obcemi Miličín a Tábor. Má výbornou dopravní dostupnost, podél ní vede mezinárodní silnice E55/D3. Obec, ve které žijí téměř tři stovky obyvatel, má i dobré železniční spojení, z místního nádraží se pohodlně dostanete do hlavního města ČR i krajského města Jihočeského kraje. Dalo by se říci, že Sudoměřice u Tábora jsou vstupní branou do jihočeského kraje na trase Praha – České Budějovice – Vídeň.

Vesnici o rozloze 342 hektarů obklopují na severozápadu husté a rozsáhlé lesy, kterým místní říkají Lipiny a Černé. Jsou z větší části majetkem dědiců po panu Burešovi a hraběti Deymovi, menší lesní pozemky patří i soukromým vlastníkům. Turisty láká rybník Černý, který slouží jako přírodní koupaliště. Vtéká do něj Černý potok, který dál pokračuje do Košinského potoka a dále do košínských nádrží. Ty jsou jedním ze zdrojů pitné vody pro město Tábor. Na jihovýchodní části obce  se tyčí velký kopec, zvaný Židovák.

Sudoměřice u Tábora jsou typickou jihočeskou obcí, 212 hektarů jejich rozlohy činí zemědělská půda, 79 hektarů lesní pozemky a 13 hektarů vodní plochy.

Celý kraj je úzce spojený hlavně s husitskými tradicemi. První zmínka o obci Sudoměřice pochází už z roku 1318. Kdo si chce místní historii připomenout a více poznat památná místa, která silně ovlivnila naši historii, měl by si projít zelenou naučnou turistickou cestu Stříbrná osmička. Začíná v Mladé Vožici a končí právě v Sudoměřicích.

V obci je pohostinství, pošta, obecní knihovna, obecní úřad, prodejna potravin a hřiště. Působí tady Sbor dobrovolných hasičů a TJ Sokol Sudoměřice u Tábora. Je tady i několik památek vy stylu selského baroka, Boží muka a památník padlým v 1. světové válce.

A čím je tento kraj zajímavý? Milovníci historie a zřícenin si mohou udělat výlet na vodní hrad Borotín u Starozámeckého rybníka nebo na kamennou rozhlednu Kovářka s dřevěným vyhlídkovým ochozem. Kromě výhledu do okolí rozhledna nabízí i muzeum kovářského řemesla. Nebo se podívat na hrad Hradiště – Kotnov, který měl pověst téměř nedobytného a býval pýchou husitského města Tábor.