V Hořovicích se nudit nebudete

V Hořovicích se nudit nebudete

Přímo mezi Prahou a Plzní, ve středočeském kraji se nachází město Hořovice. Jen málokteré město je obklopeno tolika přírodními i kulturními památkami jako právě toto. Z jedné strany ho obklopuje CHKO Brdy, ze druhé CHKO Křivoklátsko a CHKO Český kras je taky co by kamenem dohodil. Blízkost těchto tří chráněných území nabízí nepočetné možnosti, kam se vydat na výlet a kraj je velmi bohatě protkán turistickými stezkami. Směrem na Křivoklátsko se můžete vydat k obci Žebrák, kde najdete hvězdárnu z roku 1954 jejíž stříbrná kupole je vidět široko daleko, nebo zříceninu hradu Žebrák. Zřícenin v okolí je opravdu mnoho a za každou se skrývá nějaká legenda, která jen čeká až ji objevíte.

Brdy jsou opředené mnoha pověstmi a podle některých se na vrchu Plešivec slétaly čarodějnice a prý se tam zjevuje brdský duch Fabián. Stačí nazout pohodlné boty a tyto tajemné vrchy se vydat prozkoumat na vlastní pěst. A kdyby vám snad došly nápady, kam všude se ještě dá vydat, stačí navštívit informační centrum Hořovice, kde vám poradí, co stojí za vidění, jaké památky neminout ale i jaké zajímavé kulturní akce se konají ve městě samotném.

Co se týká kultury a památek města Hořovic, o ty také není nouze. Hořovický zámek je krásnou ukázkou barokní architektury, obklopen je pohádkovým parkem, a kromě klasické prohlídkové trasy po interiérech nabízí trasu věnovanou hrám a hračkám malých aristokratů. V Hořovicích dále najdete galerii na starém zámku, muzeum, ale i lesopark Dražovka s umělou napodobeninou jeskyně. Mezi tradiční kulturní akce patří Hořovické léto, Hořovická heligonka nebo Cibulkový jarmark. Mimo to se tu koná řada koncertů, výstav i jiných akcí.