Úsovský zámek nepřehlédnete

Úsovský zámek nepřehlédnete

Mohelnicko je mikroregion ležící v Olomouckém kraji. Sdružuje pod sebou 14 obcí a se svým mírně zvlněným reliéfem je příhodným místem pro rekreační pobyty od turistiky, přes cyklistiku až po objevování místních památek a neporušené přírody. Jednou z dominant tohoto regionu, která hned upoutá váš pohled je zámek Úsov vypínající se nad stejnojmenným městem. A toto město byste při svých toulkách krajem jistě neměli minout.

Zámek Úsov, který je dominantou města patří k nejstarším na Moravě. Už ve 13. století tu stál gotický hrad, v 19. století tu sídlila první lesnická škola a už v roce 1898 zde nechal Jan II. z Lichtenštejna zřídit lesnické a lovecké muzeum, které na zámku můžete navštívit i dnes a jeho sbírky jsou za více než sto let opravdu rozsáhlé. Kromě hradu najdete ve městě také několik významných židovských památek. Vedle města se totiž nacházela významná židovská obec, později ghetto, a tak dnes můžeme ve městě vidět historické židovské domy, hřbitov a synagogu. Z církevních památek vás potom jistě zaujmeme barokní kaple sv. Rocha v polích u Úsova kde so koná každoročně velká pouť a přímo ve městě potom impozantní kostel sv. Jiljí.

Ačkoliv bylo město Úsov v minulosti významným sídlem velkého panství, dnes v něm žije pouze 1176 obyvatel. Těm je však k dispozici základní škola, knihovna, zdravotní středisko i několik prodejen. Ve městě je také díky několika aktivním spolkům neustále živo a po celý rok se tu koná řada kulturních akcí.

Co se týká přírodních podmínek a zajímavostí v okolí, za zmínku jistě stojí hluboký a rozlehlý les Doubrava, jehož část spadá pod CHKO Litovelské Pomoraví. Tato chráněná oblast je významná především díky lužním lesům a hlavní přírodní zajímavostí je vnitrozemská delta řeky Moravy.