Úrodná krajina Podchlumí

Úrodná krajina Podchlumí

V podhůří našich nejvyšších hor Krkonoš se rozkládá jedna z nejúrodnějších krajin. Vždy zelené hluboké lesy, rozsáhlá pole se zlatým obilím ale i nekonečné sady ovocných stromů najdete v mikroregionu Podchlumí. Tento region je nejkrásnější k návštěvě na jaře, kdy kvetou tisíce třešňových stromů a místní krajina je plná barev a života.

Úrodná půda, dostatek křišťálově čisté vody a příznivé klimatické podmínky vedly k osídlení tohoto regionu již od pradávných dob. Právě díky mnohým archeologickým nálezům ze všech období naší historie je Podchlumí rájem archeologů ale i cestovatelů, jelikož naši dávní předci po sobě zanechali mnoho hradišť, hradů i zámků. I pro dobrodružství chtivé turisty je region jako dělaný, nenajdou tady sice příliš značených turistických stezek, ale o to větší zábavu si užijí při objevování vlastních cest krásnou krajinou.

Přírodní památku nazvanou Kazatelna najdete v Katastru maličké obce Rašín. Kazatelna je chráněným územím a účelem ochrany vzácného xerotermního lesa s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin. Hluboké lesy v minulosti obklopovaly celou obec, dnes se však zachovalo jen chráněné území a v okolí obce najdeme velmi úrodné půdy s širokými lány obilí a dalších plodin. Ještě v dobách, kdy obec Rašín tvořil větší dvůr obklopený několika staveními, byla známá chovem koní. Později se obec stala typickým sídlem malorolníků, a i dnes se drží svého zemědělského rázu a v obci působí řada drobných zemědělců a živnostníků.

Pro svou polohu uprostřed úrodné krajiny mikroregionu Podchlumí je obec oblíbeným rekreačním centrem. I přes svůj velmi nízký počet obyvatel žije obec bohatým kulturním životem. Místním je k dispozici knihovna, obecní úřad a kulturní dům, kde se pravidelně koná řada akcí pro děti i dospělé. Na obecním životě se podílí i spolek dobrovolných hasičů nebo fotbalový klub. Veškeré rozšířené služby, sport i kulturu potom místní najdou v pouhých pět kilometrů vzdálených Hořicích.