Učebnice geologie o rozloze 760 km2

Učebnice geologie o rozloze 760 km2

Památky UNESCO do nejsou jenom architektonicky dokonalé a promyšlené hrady, zámky, kostely nebo historicky cenné a jedinečné domky. Do tohoto seznamu národního dědictví se řadí i díla mocné kouzelnice přírody samotné. Mezi jedno z nich, které se hrdě pyšní tímto titulem potom patří geopark Český ráj. Svou rozlohou přesahuje geopark stejnojmenné chráněné krajinné území a s mnoha jedinečnými geologickými fenomény je opravdovou učebnicí geologie.

Jedinečnost a kouzlo této přírody si uvědomovali již naši předci, a proto byl Český ráj jako první vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí. Stalo se tak již v roce 1955 o padesát let později se potom zařadil do prestižního seznamu evropských geoparků a číslo pět provázelo území i nadále protože v roce 2015 se stal členem sítě globálních geoparků UNESCO.

Snad každý zná ikonické skalní útvary, které se nacházejí na všech propagačních materiálech a pohledech týkajících se tohoto území, to však zdaleka není jediná geologická zajímavost, kterou toto území skrývá. Nejdříve bylo území vyzdviženo ze dna oceánu, poté opět zalito mořem, probíhala zde sopečná činnost, najdeme tady jedinečné horniny z prvohor i zkamenělé stromy.

Nejsou to však jen pískovcová skalní města, sopečné útvary, lesy, rybníky nebo vodní kanály co dělá tuto krajinu jedinečnou. O její kouzlo se zasloužila i ruka člověka budováním hradů, zámků, pevností a dalších architektonických památek. A i pro ty aktivnější je tato oblast rájem. Horolezení, paragliding, koupání, rafting, windsurfing jsou jen některé z nich. V zimě se okolní kopce otevřenou lyžařům a běžkaři mohou poznat kouzlo krajiny pod sněhovou pokrývkou.