Turisticky zajímavý Bohdíkov

Turisticky zajímavý Bohdíkov

Obec Bohdíkov, jak svědčí její slovanský název, vznikla pravděpodobně již během slovanské kolonizace moravského vnitrozemí kolem řeky Moravy ve 13. století. V minulosti byla nejseverněji položenou českou obcí v pohraniční oblasti a dlouhá léta sváděla boj o udržení české příslušnosti a českého jazyka.

V dnešní době tvoří obec čtyři katastrální území: Dolní Bohdíkov, Raškov, Raškov Dvůr a Komňátka a náleží k ní osada Aloisov. Tato obec se rozkládá na severním okraji Olomouckého kraje, asi 12 km západně od města Šumperk a 8 km jižně od Hanušovic. V obci jsou tři železniční zastávky, na nádraží v Bohdíkově staví i spěšné vlaky. Obec je turisticky velmi lákavá. Přímo v obci najdete dvě ohrady s daňky a jeleny, obcí prochází dvě cyklostezky a její okolí jen překypuje přírodními zajímavostmi. V obci se také nachází několik obchodů, pohostinství i možností ubytování, nebo kuželna a sportoviště. Vyloženě rekreační charakter má osada Komňátka. Najdete v ní dva penziony a několik domů k pronájmu. V Aloisově zase leží kemp s krytým bazénem a potravinami.

V katastru obce se nachází dva bývalé lomy na vápenec, ve kterých se dříve těžily vzácné krystalické vápence. V areálu bývalého Exlerova lomu najdeme zajímavou lokalitu zvanou štola Mařka, ve které pravidelně přezimovávají vzácné druhy netopýrů. Další přírodně významná lokalita se jmenuje “Na Hadci”. V roce 1990 byla vyhlášena přírodní rezervací díky výskytu vzácné horniny hadce neboli serpentinitu. Ten vyniká svou charakteristickou šedozelenou barvou s tmavými skvrnami a působí dojmem hadí kůže.

Mezi kulturní památky obce se řadí barokní kostely v Bohdíkově i Raškově, selské stavení č 55, nejstarší budova v obci, která v 16. století sloužila jako tvrz. V okolí se nachází i několik kaplí, kamenných křížů a božích muk. Na kopci nad osadou Raškov stojí zřícenina rozsáhlého hradního komplexu Nový hrad. A i vzdálenější okolí obce skrývá mnoho historických, kulturních a přírodních památek, které stojí za návštěvu. Díky poloze v podhůří Jeseníků to nemáte z Bohdíkova daleko na sjezdovky nebo do nedalekých lázní. Místní region je známý výskytem radioaktivních a léčivých minerálních pramenů.