Trávit volný čas aktivně a zajímavě

Trávit volný čas aktivně a zajímavě

Kdo si hraje, nezlobí – to je známá osvědčená věc. Když svým dětem nepřipravíme program, běhají kolem domu, vymýšlejí různé lumpárny a zvyknou si trávit svůj volný čas bez větších cílů. V dnešní době také velmi často končí doma u svých tabletů a počítačů, kde prožívají virtuální dobrodružství o samotě, bez kamarádů a skutečných prožitků.

Místem, kde děti mohou kvalitně a zábavně prožít hodiny po vyučování, jsou domy dětí a mládeže. Jedním z nich je Městský dům dětí a mládeže ve Vlašimi, jinak také MDDM. Domeček Vlašim, jak mu zdrobněle místní říkají, nabízí spoustu zájmových kroužků, děti chodí na výlety, do zoo, jezdí na hory a na letní dětské tábory.

V rámci běžného odpoledního programu se učí hrát na kytaru první akordy i složitější písničky, věnují se tvůrčímu psaní a sportují. Bruslí na in-line bruslích, zkoušejí svoje síly a pohotovost v judu, věnují se jumpingu, rytmice, gymnastice, sebeobraně, kickboxu, tanečnímu aerobicu nebo hrají tenis. Všechny aktivity dětských kroužků Vlašim se odehrávají pod dohledem dospělých vedoucích a trenérů. Děti se naučí spoustu nového, zvyknou si na kolektiv, naučí se vycházet se svými vrstevníky i překonávat překážky. Do dalšího života pak vstoupí mnohem zdatnější, šikovnější a aktivnější než jejich pohodlní kamarádi. Svoje dovednosti a schopnosti děti předvádějí rodičům a prarodičům na besídkách, turnajích a třeba i karnevalech. Do některých aktivit se mohou zapojit i rodiče, velmi oblíbené je například cvičení pro maminky na mateřské dovolené s jejich nejmenšími. Užitečná a zajímavá jsou setkání dětí s odborníky různých profesí. V rámci Projektového dne „Ochrana zdraví, bezpečnost a první pomoc“ se děti dozvědí o prevenci úrazů zábavnou a jim přijatelnou formou, naučí se ošetřovat nejčastější úrazy, zapamatují si telefonní čísla a základy první pomoci. Všechny tyto informace a dovednosti určitě zúročí v dalších letech, až povinnou školní docházku ukončí a osamostatní se.

Předvánoční doba je věnovaná tradicím, výrobě vánočních ozdob, malování figurek do betléma a zpívání koled. Při výletech do skanzenu je možné poznat, jak žili lidé staletí před námi. Rodiče určitě ocení i to, že pro předškoláky Domeček pořádá krátký letní tábor, který je malou přípravou na jejich školní povinnosti.