Skryté památky a přírodní zajímavosti v okolí Vratislávky

Skryté památky a přírodní zajímavosti v okolí Vratislávky

Vratislávka je klidná obec v Jihomoravském kraji, ležící v Křižanovské vrchovině, kde žije 91 obyvatel. Historie této obce se datuje až do roku 1358. Název obce byl odvozen od osobního jména Vratislav a znamenal „Vratislavův majetek“. Pětina území obce je pokryta lesním porostem a loukami, v blízkosti se nacházejí také technické památky jako Jeřábkův mlýn a tvrz Žďárec.

Vratislávka je vybavena víceúčelovým objektem se sídlem obecního úřadu, prodejnou potravin a pohostinstvím. Mateřská škola a základní škola se nacházejí ve Žďárci a nejbližší zdravotnické zařízení a zařízení sociální péče lze najít ve Žďárci, Loučkách a Tišnově. Centrem obce se nachází zvonička a památník obětem. Obec Vratislávka je tedy idylickým místem pro život v klidné krajině s dostatečnými službami a blízkostí větších měst.

Okolí obce Vratislávka v Křižanovské vrchovině je jako dělané pro výlety a turistiku a poznávání Tišnovska. Najdete zde mnoho památek a přírodních zajímavostí, které jsou unikátní a stojí za návštěvu. Mezi nejvýznamnější památky patří Pozůstatky tvrze Žďárec, známé také jako Hrádek, který byl založen v 2. polovině 14. století. Zprávy o tvrzi jsou však velmi skromné, takže její historie zůstává v mnoha ohledech tajemstvím. V okolí se nachází také Víckovský vodopád, který je nejlépe pozorovatelný po vydatných deštích nebo jarním tání. V blízkosti se nachází také Zřícenina hradu Víckov, který byl založen v první třetině 14. století. Z hradu se dochovaly pouze zbytky věžovité brány a hradního paláce, ale i tak stojí za návštěvu.

Další přírodní zajímavostí, kterou lze v okolí navštívit, je Trenckova rokle, úzká skalní soutěska s vodopády dosahující výšky až 4 metry. Zde roste silně ohrožený mech šikoušek zelený, který stojí za pozornost. Poslední zmiňovanou památkou je Zřícenina hradu Košíkov, na kterém sídlili loupeživí rytíři. Z hradu zůstaly pouze terénní náznaky, jako jsou zbytky příkopů, valů a hradních zdí.