S ježkem a hroznem vína ve znaku

S ježkem a hroznem vína ve znaku

Východně od Kyjova, v severovýchodní části mikroregionu Pochřibí, v nadmořské výšce 238 metrů, leží obec Ježov. Na ploše 591 hektarů tady žije 720 obyvatel. Východní částí obce protéká potok Hruškovice, západní Skalecký potok, oba se sbíhají na jihu a vtékají do Kyjovky, přítoku Dyje. Celá krajina je minimálně zalesněná, dominují jí především vinice a ovocné sady.

První písemná zmínka o Ježově pochází z roku 1320 a je o faráři Gerhardovi z Ježova. O majitelích obce se píše teprve v roce 1373, a to o Vojtěchovi, později také o Proškovi. V průběhu dalších let se majitelé měnili, obec bývala spojována se sousedními a opětovně získávala samostatnost. Unikátní svědectví o dávné historii obce podává kostel sv. Jakuba. Na jeho stěnách je umístěno pět náhrobků pánů z nedalekého Dolní Mostěnice. Pískovcové desky vypovídají o pohřbení rytíře Mikuláše ze Zástřizl a jeho manželky Anny Ryšánky z Modřic, další náhrobek patří jejich synovi Jarošovi. Žulové bloky nesou jména Marie Cecílie, hraběnky z Lody, a jejího syna, rytíře Rudolfa z Loevenfeldu. Uprostřed kostela je krypta, v níž byli majitelé mostěnického panství pochováváni. Ježovský kostel je jedním z mála míst na Moravě, kde se náhrobní kameny významného rodu Zástřizlů zachovaly.

Další záznamy v historických dokladech a kronikách svědčí o rozvoji obce a její kulturní i hospodářské vyspělosti. V roce 1652 byla v Ježově zřízena škola, nová budova byla postavena v roce 1880. V té době byl v Ježově také obecní dům, dva mlýny a panská palírna. Velmi důležité bylo pro obec zřízení Rolnické záložny v roce 1885 a vybudování okresních silnic na konci 19. století. V roce 1939 byl do obce zaveden telefon. V padesátých letech mnozí obyvatelé Ježova našli pracovní příležitost v nově otevřeném lignitovém dole, zábavu v novém kině a lékařskou péči ve zdravotním středisku. Po roce 1958 se do Ježova začalo jezdit do zvěrolékařského střediska.

Dnes je Ježov samostatnou obcí s více než dva stovkami obytných domů, má svůj obecní úřad, mateřskou a základní školu, fotbalové hřiště, školní tělocvičnu i hřiště. Ordinuje zde praktický, dětský lékař i stomatolog, léky jsou dostupné v místní lékárně. Ke komfortu bydlení přispívá obecní vodovod a kanalizace s čističkou odpadních vod, plyn, veřejné osvětlení a kabelová televize. Krásou přírody, výborným vínem a množstvím cyklistických stezek Ježov láká k turistice. Ubytování tady nabízí autocamping Ježov, v jehož blízkosti se dá koupat i rybařit.