Rájem vás provede Zlatá stezka

Rájem vás provede Zlatá stezka

Jak názvy mají mnohdy tendenci klamat, Český ráj má své jméno opravdu právem. A není divu, jedná se o jedno z nejhezčích míst u nás, které vás uchvátí pískovcovými městy, hlubokými lesy, malebnými údolími a hrady jako z pohádky. Proto není divu, že takto poetickou krajinou vás provede právě Zlatá stezka. U ní se bohužel opravdu jedná jen o poetický název a zlato na ní nenajdete, zato vás provede největšími poklady Českého ráje Je pravděpodobné, že pokud nejste opravdu nadšení dálkoví turisti, celou stezku za jednu dovolenou neprojdete, Zlatá stezka Českého ráje má celkem 119 kilometrů a vede oklikami z Jičína do Mladé Boleslavi. I když název přímo vybízí představovat si dávné karavany vezoucí drahé zboží, je mnohem novějšího data. Klub českých turistů ve třicátých letech minulého století obnovil původní trasy, některé zprůchodnil, označil je a pojmenoval jako Zlatá stezka.

Pokud chcete poznat poklady Českého ráje, ale nejste právě dálkovými turisty, může být příhodné vzít to, jak se říká zprostředka. Například z obce Dobšín. Tato nenápadná obec se nachází na samé hranici Českého ráje a z turistického hlediska patří mezi velmi atraktivní oblasti. Místním obyvatelům i turistům nabízí hezké a klidné přírodní prostředí s množstvím lesů a pískovcových skalních útvarů. V blízkosti obce lze jmenovat například známé údolí Plakánek se studánkou Roubenkou vedoucí až k hradu Kosti, Komárovské jezero nebo Drhlenský rybník.

Právě hrad Kost stojí za podrobnější zmínku. Jedná se totiž o nejzachovalejší gotický hrad u nás. Na rozdíl od mnoha jiných hradů ho ale nenajdete na vysokém kopci, ale ukrytý v lesích v údolí. I přesto hrad byl dobyt jen jednou, proto se o něm říká, že je tvrdý jako kost. Když se ubytujete právě v obci Dobšín budete to mít na hrad co by kamenem dohodil, nečeká vás náročná turistika, ale příjemné procházky, které si v klidu užijete i s dětmi. A i v nejbližším okolí najdete mnoho turistických cílů.