Původně německá obec znovu vzkvétá

Původně německá obec znovu vzkvétá

Obec Františkov nad Ploučnicí najdete na severu Čech, v okrese Děčín. Žijí v ní téměř čtyři stovky obyvatel, a to v částech Františkov nad Ploučnicí a Mlatce. Současný název má obec od roku 1961. Kdysi byly na místě současného Františkova čtyři samostatné osady, nejstarší Oldřichov nad Ploučnicí, Troschel (dnešní Mlatce), Františkov a Terezínské údolí. Všechny osady byly spojeny s hrabětem Františkem Josefem Thunem a jeho synem. Prosperovalo tady rybářství a ovčárna.

Samotný Františkov zaznamenal velký rozkvět kolem poloviny 19. století, kdy začala stavba silnice do Benešova. V oblasti se začal rozvíjet průmysl, byla vybudována knoflíkárna a přádelny. Silnice byla dokončena v roce 1847 a spolu s rozšiřováním výroby v přádelně firmy Mattausch přinesla obci zlepšení dopravní dostupnosti. To ještě podpořilo vybudování železnice v letech 1871 až 1872. Průmysl se tady rychle rozvíjel. Vznikají další přádelny, je otevřena pila a Františkovu přibývá obyvatel, kteří sem přicházejí za prací. Příliv pracovníků znamená i rozvoj stavebnictví, byla vybudována úplně nová dělnická kolonie. V té době už má uskupení osad nový název Františkov – Oldřichov. Obě největší části obce spojují dva mosty a dvě lávky pro pěší přes řeku Ploučnici.

Asi největší rozmach obec zaznamenala kolem roku 1930, kdy tady žilo historicky nejvíce obyvatel, většina z nich německé národnosti. Průmyslově rozvinutá obec je v roce 1938 připojena k Německé říši. Po válce Němci odcházejí a do oblasti se z vnitrozemí stěhuje české obyvatelstvo. Výroba je utlumena a v továrních budovách vznikají sklady pro velké podniky.

Vybavenost obce se začala opět vylepšovat po roce 1990. Byly vybudovány nové chodníky, začaly se opravovat místní komunikace, obecní domy a mosty, byl obnoven obecní hřbitov a zároveň obcí prochází cyklostezka Ploučnice. Dnes je Františkov upravenou vesnicí s parky a řadou kulturních památek. Nejvýznamnější z nich je zřícenina hradu Ostrý, která je kulturní památkou ČR. Hrad byl postaven ve 13. století, později se měnili jeho majitelé a kvůli sporům byl hrad v roce 1445 dobyt a vypálen. Po roce 1515 byl opuštěn. Ve Františkově můžete uvidět nejstarší v Evropě zachovanou dělnickou kolonii svého druhu. Za prohlídku stojí i staré roubenky, které najdete pod popisnými čísly 65, 248 a 257.