Proč diskotéky pomalu upadají, ale divadla jsou pořád v módě?

Proč diskotéky pomalu upadají, ale divadla jsou pořád v módě?

Stejně jako se mění lidé, mění se i kultura, kterou se baví. Významnou proměnou prošly například v 80. a 90. letech oblíbené diskotéky. Koncem minulého století byly tyto akce hlavním lákadlem a zároveň také nejlepším způsobem seznámení mladých lidí. Postupem času však diskotéky začaly upadat a mladí lidé podobné akce navštěvují pouze v případě, kdy jsou spojené s nějakým koncertem či tematickým večírkem. Málokdo si dnes zajde jen tak „zatrsat“ s přáteli, jak tomu bylo dřív. A čím to, že se zábava mladých za posledních několik dekád tak proměnila?

Na vině jsou pravděpodobně sociální sítě. Zatímco dříve museli lidé vyjít ven a s někým promluvit, aby se seznámili, dnes existuje řada internetových seznamek, kde si můžeme doslova vybírat ze zástupů mladých lidí v okruhu často i několik desítek kilometrů daleko. Proč by tak někdo hledal známost na jedné diskotéce mezi sto přítomnými, když se může seznámit z pohodlí domova na internetu?

Spousta lidí se dnes také potýká s nedostatkem sebevědomí a je jim příjemnější schovat se za displeje svých telefonů, než se „dát všanc“ velkému množství očí na diskotéce. Jakkoliv zvláštně to zní, na sociálních sítích se dnes lidé cítí bezpečně a mají pocit, že mohou být tím, kým skutečně chtějí. Při seznamování nemusí být nervózní z toho, že plácnou nějakou blbost, jelikož si každou odpověď mohou pořádně promyslet případně ji zkonzultovat s přáteli. Nemusí se ani cítit nesví, že je protějšek uvidí ze špatného profilu, nebo si všimne jejich nedokonalostí, protože na internetový profil mohou umístit přesně takový obraz sebe, jaký se jim nejvíc líbí. Na druhou stranu existují i jiné způsoby zábavy, které mezi mladými fungovali dříve a jsou oblíbené i dnes – například návštěva kina, divadla či koncertu. V kulturních domech se tak ani dnes dveře netrhnou.

Důvodem, proč diskotéky pomalu upadají, tak může být skutečně jen změna způsobu seznamování mladých lidí. Pokud si člověk najde partnera, raději s ním stráví klidné rande někde v kině či divadle, než aby se tlačili mezi davem lidí na diskotéce. Ta totiž patří právě nezadaným.