Pod lípou odpočíval Karel IV.

Pod lípou odpočíval Karel IV.

Klokočov leží ve výšce 535 metrů nad mořem nad údolím řeky Chrudimky a na hranicích dvou krajů – Pardubického a Vysočina. Ve svém  znaku má lípu, protože na návsi v obci se nachází Klokočovská lípa, jeden z nejstarších památných domů v Čechách. Říká se jí také Tisíciletá, Karlova, Kráslovská nebo Císařská.  Je vysoká asi 20 metrů, obvod dnes již dutého kmene je asi 880 centimetrů. Údajně sloužila jako směrník středověké obchodní stezky, zvané Libické. Už ve čtrnáctém století to byl vzrostlý strom, v jeho stínu v roce 1370 odpočíval Karel IV., který tudy projížděl ze zámku Lichnice k léčivému prameni do Modletína. Zmínky o ní se objevují také v časopise Háj v roce 1883. Aby se strom pod tíhou velkých větví nerozlomil, svírají ho od roku 1923 železné obruče. V roce 1995 byl kolem stromu vybudován plot, aby se neničily kořeny, a nad dutinami jedné z větví nechali udělat stříšku, aby do stromu nezatékalo. Pod lípou stojí kamenný křížek z roku 1908 s nápisem Pochválen buď Ježíš Kristus.

První zmínka o obci je z roku 1491, kdy vesnici koupili Trčkové z Lípy. V roce 1788 tady byl postaven Janem Karlem Schönowetzem barokní lovecký zámek, který je dodnes dominantou obce. Byl kompletně zrekonstruován a vybaven historickým nábytkem z 19. století. Dnes je využíván jako hotel a k pořádání svateb a firemních akcí.

Mohutný rozvoj zaznamenala obec po první světové válce, kdy tady žilo několik stovek obyvatel a byl zde pivovar, lihovar, výrobna mýdel, cihelna, obchody s potravinami a škola.

Dnes v Klokočově žije asi jen 120 obyvatel. Sdružují se ve sboru dobrovolných hasičů, pořádají plesy, slaví čarodějnice, den dětí, rozsvěcí vánoční strom. Velkou oblibu má stavění máje, její kácení a následná zabijačka, na níž si všichni pochutnají na tradičních masných pochoutkách.

V létě přijíždějí do Klokočova každou neděli farníci českobratrské evangelické církve na bohoslužby do místního kostela, postaveného podle návrhu chotěbořského architekta Ing. Krumla. Stavba trvala necelý rok a byla ukončena v roce 1934. Dodnes připomíná nápis nad vchodem „Pravda vítězí“ upálení Mistra Jana Husa.

Kdybyste se rozhodli do Klokočova přijet, můžete tady v jakémkoli ročním období strávit dovolenou v Zámečku Klokočov s bazénem a saunou. V létě se můžete ubytovat v chatkách rekreačního areálu Na Pilce. V okolí je co obdivovat – lesy, řeku Chrudimku, zámek ve Žlebech, zříceninu Lichnice a oboru s bílým jeleny v Žehušicích.