Pobyt v přírodě je pro naše zdraví klíčový – kam vyrazit, když nám chybí čerstvý vzduch a zeleň?

Pobyt v přírodě je pro naše zdraví klíčový – kam vyrazit, když nám chybí čerstvý vzduch a zeleň?

Kontakt s přírodou je pro náš spokojený život velmi důležitý. Řada výzkumů ukázala, jak pobyt v přírodě prospívá našemu zdraví stejně, jako našemu psychickému stavu. Neustále vzrůstající urbanizace však způsobuje, že se stále více lidí přesouvá z vesnic do měst a naprosto tak ztrácí kontakt s přírodou.

Je to často právě vidina lepšího povolání a větších pracovních příležitostí, které táhnou mladé lidi z venkova do měst. Jakmile se však do města přestěhujeme, nezmění se jen prostředí, ve kterém žijeme, ale také náš životní rytmus. Čas během dne trávíme v přeplněných prostředcích hromadné dopravy, ve švech praskajících supermarketech a v kancelářích s desítkami spolupracovníků, které často ani neznáme jménem. Když už se konečně dostaneme domů a můžeme si na chvíli vydechnout, pod okny nám troubí auta a zvoní tramvaje. Kousek klidného místa pro relaxaci a rozjímání, aby jeden pohledal. Není proto divu, že lidé žijící ve městech jsou mnohem náchylnější nejen na respirační onemocnění spojená se znečištěním ovzduším, ale také na psychické problémy. Aniž bychom si to totiž uvědomovali, velká koncentrace lidí a téměř nepřetržitý hluk nedělá naší duši vůbec dobře. Když k tomu ještě přidáme každodenní stres v práci, nekvalitní spánek a nedostatek času na své koníčky, máme zaděláno na velké problémy.

Pokud je pro nás nemožné odstěhovat se na vesnici a užít si klidu alespoň večer po práci a o víkendech, měli bychom alespoň podnikat pravidelné výlety. Podle vědců mohou i dvě hodiny pobytu v přírodě týdně výrazně prospět našemu fyzickému i duševnímu zdraví. I krátký výlet jedno víkendové odpoledne se proto vyplatí.

Pokud si chcete zpestřit víkend pobytem v krásné přírodě a zároveň zažít taky trochu té hradní turistiky, určitě neuděláte chybu výletem do Jenčic v Litoměřicku. Tato obec leží v Českém středohoří, které je zároveň Chráněnou krajinnou oblastí. Kromě procházky malebnou vesničkou, která má pouze něco přes 300 obyvatel, si tak můžete výlet zpestřit také návštěvou Loupežnické jeskyně, nejvyšší hory Českého středohoří Milešovky nebo třeba návštěvou kaňonu Labe.

Zajímavá místa k vidění však může nabídnout i vesnice Jenčice, jejíž historie sahá až do 14. století. Za prohlídku zde rozhodně stojí zřícenina hradu Košťálov, která je dominantou obce. Kromě prohlídky historické zříceniny čeká návštěvníky také romantický výhled na rozlehlou krajinu, která je obzvláště krásná v době jarních květů ovocného stromoví.