Plíce je třeba čas od času provětrat

Plíce je třeba čas od času provětrat

Čistota respektive dnes spíše znečištění ovzduší je stále probíraným tématem. Nejen v České republice je znečištění ovzduší dlouhodobým problémem a na výrazně lepší časy se zatím příliš neblýská.

Pokud se nechceme odstěhovat někam do deštných pralesů nebo úplně mimo civilizaci a vzdát se tak veškerých moderních technologií, dopravních prostředků i výrobků z průmyslových továren, smogu a špinavému vzduchu se zkrátka nevyhneme. I tak si ale můžeme vybrat, jestli ho chceme konzumovat ve větším, nebo menším množství a hlavně jak často.

Česká republika je krásná svou rozmanitou a zatím příliš neporušenou přírodou. Pokud vyjedeme pár kilometrů za město, najdeme tam nejen rozkvetlé stromy a zelenou trávu, ale také čistší vzduch. Lidé, které žijí na vesnicích, jsou nejen mnohem blíže přírodě, ale také jsou vyvarovaní obrovského množství znečištění, které mají na svědomí především auta, hromadná doprava a továrny.

Je sice pravda, že hromadná doprava funguje také na vesnicích a stejně tak se tam denně prožene pár aut. Rozhodně ale v několikanásobně menší míře, než je tomu ve velkých průmyslových městech. Ovzduší v některých městech je tak znečištěné, že jej můžeme dokonce i vidět. Šedý povlak, který zahaluje město a jeho obyvatele je nejen nevábný, ale hlavně škodí našemu zdraví. Takové znečištění ovzduší způsobuje spoustě lidem dýchací problémy, ale je také jednou z příčin výskytu rakoviny nebo srdečních onemocnění.

Znečištění ovzduší má dokonce vliv také na pokles inteligence a poznávacích schopností. Úroveň znečištění ovzduší tak podle výzkumů vede k mnohem horším výsledkům v jazykových nebo matematických testech. Průměrný dopad, který může mít špatné ovzduší na inteligenci člověka, jde tak přirovnat ke ztrátě zhruba jednoho roku studia. Nové výzkumy dokonce dokazují, že špatné ovzduší má větší dopad na duševní než fyzické zdraví člověka. Celosvětová studie dokázala, že špatný vzduch dýchá téměř 80 % světové populace, a to už je opravdu zarážející číslo.

Úroveň znečištění ovzduší se sice díky moderním technologiím zlepšuje, ale zatím velmi pomalu. Pokud tedy nechceme podcenit zdravotní problémy se špatným ovzduším spojené, je dobré si alespoň pravidelně osvěžit a pročistit plíce nějakou tou dávkou turistiky, třeba právě po přilehlých vesničkách, nebo čisté a svěží přírodě.