Pěšky, na kole i po vodě do okolí Šemnice

Pěšky, na kole i po vodě do okolí Šemnice

Letošní letní dovolená s největší pravděpodobností bude možná jen někde v naší vlasti, a tak je dobré pomalu už teď začít plánovat, kam se vydat. Známé turistické cíle budou patrně zavaleny turisty, ovšem naše malá země má tolik zajímavých a méně známých koutů, že i pokud půjdete po méně známých místech, nudit se nebudete. Například místo abyste jeli přímo do Karlových Varů, můžete jet do jejich nejbližšího okolí, těsně minout CHKO Slavkovský Les i Doupovské hory a usadit se v některé z vesniček, kde to máte blízko na obě strany a jen se vždy rozhodnout, kam vyjdete na výlet. Nebo se nebát prozkoumat nejbližší okolí právě těch vesniček, může totiž skrývat mnohé zajímavosti.

Například v nejsevernější části CHKO Slavkovský les se nachází Šemnická skála. její vrchol dosahuje výšky 645 m a její východní stěna spadá strmě do hloubky téměř 100 m. Na její vrchol s výhledem na údolí Ohře, Doupovské i Krušné hory vás zavede žlutá turistická stezka. Skále se dříve říkalo Panenský skok, podle pověsti o dívce, která sem utekla před zlým pánem, a aby si ho nemusela vzít za muže předstírala skok ze skály. Když obcí samotnou budete pokračovat k osadě Dubiny, dojdete k další zajímavosti zvané Skalky skřítků. Jedná se o v České republice jedinečný přírodní útvar. Národní přírodní rezervace Skalky ukrývá zhruba šedesát válcovitých dutin ve skále o průměru od několika centimetrů až po metr a půl. Jejich vznik nebyl přesně objasněn a vedl ke vzniku mnoha pověstí. Podle té nejznámější, podle které nese přírodní památka svůj název je, že díry ve skále byly domovem skřítků, kteří tu střežili svůj poklad.

Pokud byste chtěli místní přírodu poté poznat zase z jiného úhlu, řeka Ohře je vodáky velmi oblíbená a na jejích březích najdete kempy i hospůdky. Další možnost nabízí velký počet cyklostezek, které vás také dovedou na všechna významná místa.