Otradov proslavili dobrovolní hasiči

Otradov proslavili dobrovolní hasiči

Obec Otradov se nachází na Chrudimsku v Pardubickém kraji ve svažitém terénu údolí říčky Krounky v nadmořské výšce 520 metrů. Vznikla už ve středověku, v roce 1349. V témže roce byl v obci postaven kostel sv. Bartoloměje. Ten původní, dřevěný, vyhořel, ale byl přestavěn a dnes je nejvýznamnější památkou obce. Na jeho věži je zvon z roku 1563 o průměru 68 centimetrů, vyhotovený Jiřím Zvonařem. Další zajímavou památkou, kterou byste měli v obci Otradov navštívit, je roubený Blažkův vodní mlýn se stodolou z roku 1800. V přízemí budovy se dochovala většina původního vybavení.

Do Otradova se dostanete nejlépe autem po silnici III. třídy, a to když odbočíte za silnice mezi Krounou a Skutčí. Můžete přijet i vlakem, vystoupíte na železniční zastávce Krouna a potom půjdete procházkou asi 1,5 kilometru.

V obci je pila, která vyrábí dřevěné potřeby pro domácnost, a soukromá zemědělská společnost Kablaně. Přestože tyto podniky představují pro místní obyvatele vítanou pracovní příležitost, většina lidí dojíždí za prací do Hlinska v Čechách a Skutče.

Otradov je samostatnou obcí relativně krátce, teprve od 1.1.1996. V současné době tady trvale žijí necelé tři stovky obyvatel v 87 rodinných domech. Předtím byl Otradov součástí vedlejší obce Krouna, která dodnes poskytuje otradovickým určité kulturní a sociální zázemí. Přestože v Otradově byla jednotřídní škola ve vlastní budově už od roku 1786, sloužila svému účelu do roku 1974 a potom byla přebudována na mateřinku. Počet malých dětí v obci ale klesl, a tak mateřská školka ukončila svou existenci a začaly se tady opět učit školáci. Přesto některé děti do školy dojíždějí do sousedního Krouna.

Vedení obce se snaží, aby byl život v Otradově příjemný a pohodlný. Do vesnice byla zaveden plyn, plánuje se výstavba vodovodní sítě a nových rodinných domů.

Pro dobrovolné hasiče není název obce Otradov neznámý, spíše naopak. Každoročně se tady pořádají soutěže v požárním sportu. Hasiči jsou pyšní na to, že jejich místní sbor vznikl už v roce 1884. V budově obecního úřadu mají dvě výjezdová vozidla, cisternu a rychlé výjezdové vozidlo. V soutěžích se umisťují pravidelně na jednom z předních míst, starají se také o místní sportovní stadion s letním tanečním parketem a neobejde se bez nich prakticky žádná větší obecní akce.