Odpočinek, který zlepší naši kondici

Odpočinek, který zlepší naši kondici

Odpočívat nemusíme jen doma na gauči. Existuje totiž mnohem efektivnější odpočinek, který nám nejenom pročistí hlavu, ale také zlepší naši fyzickou kondici a zdravotní stav.

Když se řekne pěší turistika, spousta lidí si představí téměř desítky kilometrové túry, které navíc vedou do prudkého kopce. Je tedy pochopitelné, že spoustu z nás taková představa odpočinku poměrně rychle odradí. Pěší turistika však nemusí být zdaleka tak náročná a zvládne ji i nesportovec nebo starý člověk. Stačí si vybrat tu správnou trasu a okolí, které nám bude vyhovovat.

Ano, existují i pěší túry, které se vlečou do příkrého kopce a po jejichž dokončení si ještě tři dny nemůžeme pořádně sednout, aniž by nás něco bolelo. Pokud neturista a nesportovec začne svou „kariéru“ pěšího turisty takto, pravděpodobně skončí dřív, než vůbec začal. Na druhou stranu tento typ rekreačního sportu může být velmi oblíbený pro lidi, kteří se k normálnímu cvičení nikdy nedonutí.

Nicméně pěší turistika nemusí vůbec znamenat několika kilometrové túry po značených trasách. Pěší turistiku si můžeme naplánovat úplně sami. Pokud jsme třeba z města, úplně stačí si udělat výlet například do nějaké přilehlé vesničky a jejího okolí plného rozmanité přírody a čerstvého vzduchu. I taková krátká procházka po čerstvé louce nebo pěšince okolo vesnice se dá úplně krásně počítat do pěší turistiky. A i když to možná nenahradí náš klasický odpočinek strávený doma u televize, rozhodně ze sebe budeme mít mnohem lepší pocit.

Navíc takový pasivní odpočinek může být nakonec poněkud kontraproduktivní. Čím víc totiž přes den ležíme, pospáváme, nebo se prostě a jednoduše válíme, tím méně má naše tělo energie. Po takovém prolenošeném dnu si potom večer uvědomíme, že jsme vlastně snad ještě unavenější, než jsme byli v pracovních nebo ne tak odpočinkových dnech.

Pokud už se rozhodneme zakusit turistiku v České republice, není snad lepší varianta, než vydat se pěšky. Když chceme totiž krajinu skutečně poznat, a to do nejmenších podrobností, musíme ji projít pěšky. Na řadu krásných míst bychom se navíc dopravním prostředkem ani nedostali.