Obec Újezd nade Mží – malebná víska jako z pohádky

Obec Újezd nade Mží – malebná víska jako z pohádky

Obec Újezd nad Mží je malou vesnicí situovanou v okrese Plzeň-sever, jen 4 kilometry od města Touškov. V současné době v ní žije kolem stovky stálých obyvatel, přičemž ale další lidé sem pravidelně přijíždějí – bývá totiž častým cílem turistických a cyklistických výletů díky své poloze poblíž překrásné přehrady Hracholusky a jejímu neméně malebnému okolí. Obec Újezd nade Mží též nabízí výbornou dostupnost do nejbližšího krajského města Plzně a zároveň je skvěle občansky vybavená – procházejí jí plynové rozvody a má i svou vlastní vodovodní síť.

Kromě zmíněné přehrady je v okolí obce k vidění ještě několik dalších zajímavých památek, jako například Žižkův dub, který je součástí pověstí o husitských vojskách a jehož stáří se odhaduje na více než půl tisíciletí. Kromě toho se v okolí obce Újezd nade Mží nacházejí i boží muka a kaple Panny Marie. V chatové oblasti u řeky Mže pak lze nalézt také krásné sluneční hodiny.

Plzeňská obec lákající k návštěvám v létě, i zimě

Přímo na svém katastrálním území má tato obec zámecký statek, který byl původně renesanční tvrzí a nyní je klasicistně upravený. V Újezdě nad Mží se rovněž nachází i zámecký mlýn, který dodává obci ještě více kouzelnou atmosféru. Obec je tak skvělým místem pro život a pro výlety nejen do okolní krásného přírody. Navíc její historie sahá až do roku 1115, což dodává místu ještě více na výjimečnosti.

Obec Újezd nad Mží tak jistě stojí za návštěvu – její okolí nabízí mnoho zajímavých míst, které si rozhodně zaslouží pozornost. Dalším z lákadel je třeba zřícenina hradu Buben, jenž patří mezi jedny z nejstarších hradních staveb v České republice. ​​V 17. století byl hrad značně poškozen během třicetileté války a následně byl opuštěn. Od té doby se stal zříceninou, jenž je dnes hojně navštěvovanou turistickou atrakcí.