Obec s bohatou historií

Obec s bohatou historií

Na samém okraji Plzeňského kraje, kousek od Hranic s Německem, se nachází kouzelná obec Chudenín. Vzhledem k poměrně vysokému počtu obyvatel, kteří zde žijí- 664, je obec rozdělena do sedmi menších částí. První písemná zmínka o Chudenínu pochází už z roku 1578, je to tedy obec s bohatou historií. Obec si prožila hrůzy světové války, při kterých došlo ke zničení spousty památek. Německé obyvatelstvo, které zde dříve žilo, bylo později odsunuto a území bylo začleněno do hraničního pásma. Po roce 1990 se původně válkou zničené památky začaly obnovovat do podoby, v jaké je můžeme v obci obdivovat dnes.

V obci se pořádá i množství poutí, přičemž nejznámější je každoroční pouť spojená s žehnáním koní z české i bavorské strany. Tato oblíbená pouť se koná v Uhlišti, které je jednou z částí obce, a to konkrétně v kostele sv. Linharta. Na tomto kostelu je zajímavé, že byl obnoven a znovu vysvěcen díky spolupráci Čechů a Němců.

V obci se nachází obecní úřad, základní škola nižšího stupně a mateřská škola. V obci najdeme i obecní knihovnu, kostel a hřbitov. Stejně jako v obci tak i v jejím okolí se nachází bohatá příroda. Jižně od Chudenína se rozprostírá chráněná krajinná oblast Šumava a severně najdeme velký stejnojmenný rybník Chudenín. Milovníci cykloturistiky si zde taky přijdou na své. Celou obcí prochází cyklotrasa. Pokud se tedy chystáte na cyklovýlet, můžete ho spojit s návštěvou právě této obce.

Co se týče výletů po okolí, člověk neví, který i vybrat. Pokud máte rádi přírodu, určitě by vás zaujalo Arboretum americká zahrada, které se nachází zhruba 2 km od Chudenic. Americká zahrada byla vyhlášena v 1969 chráněným územím a rozhodně stojí za vidění. V blízkosti obce se nachází také oblíbený skanzen se složitým jménem „Jivjany“, který prezentuje život Keltů. Skanzen se zaměřuje na řemeslnou výrobu a historii výroby v době železné. Pokud chcete vidět obec a její okolíz jiné perspektivy, měli byste navštívit rozhlednu Svaté Markéty. Návštěvu můžete spojit i s prohlídkou stejnojmenné kaple, která se nachází hned vedle rozhledny. Množství hradů a zámků, nacházejících se v blízkosti obce, uchvátí jistě nejednoho turistu.

Jestli vás tedy zajímá historie a milujete přírodu, je obec Chudenín a její okolí tím pravým cílem vašeho výletu.