Obec Kraselov – tajemné místo v srdci Šumavy

Obec Kraselov – tajemné místo v srdci Šumavy

Malebná obec Kraselov se nachází v jižní části České republiky, v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Její poloha, zhruba osm kilometrů jihozápadně od Strakonic, pak návštěvníkům nabízí mnoho unikátních příležitostí k poznávání krásných přírodních lokalit v Šumavském podhůří. Kraselov zároveň leží na horním toku Smiradického potoka, který je levostranným přítokem řeky Volyňky.

Jedním z nejzajímavějších míst v obci jsou tzv. „Boží“ kameny. Tyto mystické skály se nacházejí na stejnojmenném vrchu, který se tyčí necelé 3 kilometry severozápadně od Kraselova. Název „Boží“ kameny navíc není vůbec náhodný – tyto skály jsou totiž místem, kde se údajně střetávají zemské a kosmické energie. O těchto skalách dokonce psal například Pavel Kozák v knize „Tajemná místa od Blaníku k Sušici“.  Podle něj je toto místo skutečně výjimečné kvůli nepřetržitému proudění kosmické energie.

Obec se zajímavými turistickými místy i vybavenou knihovnou

Dalším oblíbeným turistickým cílem v okolí Kraselova je Mladotický vrch, jenž se tyčí až do výšky 703 metrů nad mořem. Z vrcholu se poté výletníkům naskytne jedinečný výhled na téměř čtvrtinu celých Čech, a to včetně Českomoravské vrchoviny, Českobudějovicka, jihovýchodní části Šumavy a Plání. Obecní úřad dokonce uvažuje o stavbě rozhledny na tomto vrchu, která by pomohla ještě více vytěžit z turistického potenciálu tohoto místa.

Obec Kraselov se skládá ze čtyř částí – kromě samotného Kraselova jsou to ještě Lhota u Svaté Anny , Milčice a Mladotice. V Kraselově se nachází také místní knihovna, která poskytuje základní literaturu i zábavné časopisy. Kraselov je v současné době i významným centrem pro regionální kulturu. Každoročně se zde koná řada kulturních a společenských akcí, které přilákávají návštěvníky z celého regionu.