Obec kdysi proslavily sýkorky

Obec kdysi proslavily sýkorky

Obec Sýkořice se nachází asi 16 kilometrů od Rakovníka. Leží na rozhraní tří okresů, kladenského, berounského a rakovnického, na území dosahujícím 1585 hektarů uprostřed Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, jedné z nejkrásnějších českých přírodních oblastí. Nad obcí se vypíná 450 metrů vysoký vrch Jalový, západní a jihozápadní hranici katastru tvoří řeka Berounka. Nejníže položenou částí obce je Valentův mlýn s 222 metry nad mořem, nejvyšším bodem je vrch Koza ve výšce 443 metry nad mořem.

První písemná zmínka o Sýkořici je z roku 1581, archeologické nálezy hradiště v Nižboru však dokazují, že oblast byla osídlena už pravěku. Původní obyvatelé krajinu přizpůsobovali svým potřebám, vypalovali zdejší hluboké lesy a získávali tak prostor pro zemědělství. Dodnes se od Sýkořice na severovýchod směrem k Unhošti táhne bezlesý pás, široký místy i několik kilometrů s úrodnou půdou.

Ve středověku kolem Sýkořice vedla královská cesta mezi Prahou a Křivoklátem, historické prameny uvádějí, že osadníci nemuseli hradu Křivoklátu nic platit, ale museli hlídat jeho prostřední vrata, chodit pro potřeby panstva na lov, těžit a sušit dřevo a vozit ho do panské kůlny.

Samostatnou obcí se Sýkořice stala v letech 1852-53. Do té doby měla svého rychtáře, ale pokladna patřila k sousední obci Zbečno a byla společná. V té době žilo v obci 258 obyvatel, jejich počet se navyšoval a v roce 1869 zde ve 47 domech žilo 437 obyvatel. Prudký nárůst obyvatel a domů nastal v roce 1953 připojením osady Senecká k Sýkořici. V šedesátých letech tady žilo ve 190 domech kolem 660 obyvatel, v současné době to je přes pět set obyvatel ve více než dvou stovkách domů. K obci patří také osada Luby, hájovna Skalka, lovecký zámeček Dřevíč, budovy rybářství ve Vůznici a račický přívoz.

K pamětihodnostem obce patří výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého a pomník padlým v 1. světové válce, vyrobený z kamenů z bývalého lomu za „Skalkou“. Přes Sýkořici vedou dvě pěší turistické cesty, které výletníky dovedou na vyhlídku Pěnčina, odkud je vidět Berounka i nedaleký lom, a ke zřícenině Jinčov.
A proč má obec ve znaku dvě sýkorky? Osadníci obce měli prý kdysi povinnost odevzdávat na hrad Křivoklát tolik kop sýkorek, kolik je nedělí od sv. Petra a Pavla do sv. Václava.