Obec Člunek

Obec Člunek

Pokud sníte o životě v Kanadě a jste nadšení její divokou a nespoutanou přírodou nemusíte složitě šetřit na letenky a vyřizovat víza. Kanadu najdete i přímo u nás. Stačí se vydat do východní části regionu Jindřichův Hradec. Česká Kanada svůj název získala právě pro zachovalou přírodní krajinu s rozlehlými lesy, početnými vodními nádržemi a sychravým podnebím.

Svůj vysněný domov v České Kanadě můžete nalézt například v obci Člunek. Obec je součástí přírodního parku “Česká Kanada” a přímo v jejím území se nachází přírodní rezervace Krvavého a Kačležského rybníka. Obec tvoří tři části: Člunek, Lomy a Kunějov. Dohromady ve všech třech částech žije kolem pěti set obyvatel, kteří mají k dispozici dvě knihovny, obchod, pohostinství, poštu a obecní úřad ale i lékaře. Do Jindřichova Hradce za kulturou, vzděláním a většími úřady to je pouhých deset minut cesty autem nebo místním autobusovým spojem.

Člunkem prochází historická úzkokolejná železniční trať a oblastní probíhá cyklistická trasa k rybníku Klikovský, kde je možnost koupání. Sportovci mají možnost se přidat k místnímu fotbalovému týmu a okolí je velice vhodné pro cyklistiku, turistiku a zimě pro běžky. V obcích naleznete i řadu dalších aktivit jako je možnost chození na jógu, cvičení s dětmi a další.  Pro místní obyvatele obec pořádá během roku mnoho akcí, od výlovu rybníků až po rozsvěcení vánočního stromu.

Obec má dlouholetou historii a z památek se dochoval historický kostel nebo kaple v Lomech na Kunějově. Naleznete zde i cenné historické usedlosti z období selského stavebního baroka. Na návštěvu hradu a historického centra se můžete vydat do již zmíněného Jindřichova Hradce. Památka UNESCO Telč nebo chráněná krajinná oblast Třeboňsko je také jen půl hodiny cesty autem.