Obec Bystrá nad Jizerou

Obec Bystrá nad Jizerou

V každém koutku naší vlasti se nachází nějaká zajímavost. Ať se vydáte kamkoliv, nabídne se vám překrásná zachovalá příroda, historické památky nebo kulturní nebo sportovní vyžití. Jedním takovým příkladem, že ať se vypravíte poznávat kterýkoliv kout naší vlasti, má vám co nabídnout, je malá podkrkonošská obec Bystrá nad Jizerou. Historie této vesničky sahá již do čtrnáctého století, avšak největší rozvoj zažila ve století devatenáctém, kdy také měla nejvíce obyvatel. V obci naleznete řadu typických podkrkonošských chalup z tohoto století, ve kterých dodnes žijí starousedlíci. Obec se také pyšní jediným funkčním dřevěným mostem přes řeku Jizeru, který byl postaven již v roce 1922 a v Evropě je zcela jedinečný.

Obce svazku obcí Mikroregionu Pojizeří Bystrá nad Jizerou se nachází v nadmořské výšce 468 m a z bysterských kopců se nabízí překrásný výhled na hřebeny Krkonoš, Ještěd, Kozákov a Strážník. Okolí této vesničky je pro výlety jako dělané, naleznete zde mnoho turistických oblastí jako jsou Bozkovské jeskyně, Český ráj a Krkonoše. Nedaleko se také nachází národní přírodní památka Strážník, který se pyšní evropskou raritou melafyrovým skalním městem a je nalezištěm hvězdovce, což je unikátní krystalická forma křemene.

V současné době má Bystrá nad Jizerou 120 obyvatel a místní obecní úřad se o ně poctivě stará. Pořádá nejen vítání občánků ale také návštěvy spojené s gratulacemi při oslavách kulatých narozenin svých občanů. O společenské dění v obci se starají dva spolky, Sbor dobrovolných hasičů, který byl založen již v roce 1893 a Tělovýchovná jednota, které ve spolupráci s obecním úřadem organizují kulturní akce, jako je den dětí, plesy, karneval, divadelní představení, fotbalové soutěže a mnoho dalších. Zdejší občané si v 70. letech 20. století svépomocí postavili kulturní dům, který dodnes slouží jako centrum společenského života v obci. Do nebližšího regionálního centra Semily to místní mají pouze 8 kilometrů daleko a ani velké město Liberec není příliš vzdálené.